19 października 1984 roku agenci komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordowali brutalnie księdza Jerzego Popiełuszkę. Jego ciało odnaleziono 11 dni później. W rocznicę tej tragedii, w Krakowie złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.
19 pażdziernika 1984 roku ksiądz Jerzy wracał do Warszawy z Bydgoszczy, gdzie wcześniej odbył spotkanie w Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Pod Toruniem kapłan i wiozący go kierowca zostali zatrzymaniu na drodze przez funkcjonariuszy MSWiA. Kierowcy udało się uciec; ksiądz był przez porywaczy bity, torturowany, ostatecznie został wrzucony do Wisły z zapory we Włocławku. Tam po kilkunastu dniach odnaleziono jego ciało.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, a uroczystości pogrzebowe stały się wielką manifestacją. W 2010 roku, za pontyfikatu papieża Benedykta XVI, ksiądz Popiełuszko został obwołany błogosławionym Kościoła Katolickiego. Trwa proces kanonizacyjny.
Św. Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 r. długo modlił się przed Najświętszym Sakramentem w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, a później uklęknął na ziemi przed grobem ks. Jerzego, położył na nim wiązankę biało-czerwonych róż, objął ramionami płytę nagrobną i ucałował ją. Potem podszedł do Marianny Popiełuszko i powiedział, że dała Polsce wielkiego syna. Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 6 czerwca 2010 r. na pl. Piłsudskiego w Warszawie miała miejsce beatyfikacja ks. Jerzego, w której uczestniczyła mama kapłana, która wyznała wówczas, że Maryja wycierpiała o wiele więcej, a ona sama cierpiała razem z nią. „Byłam we łzach po śmierci syna, teraz jestem w radości. Cieszę się, że Pan Bóg pozwolił doczekać tej chwili” – przywołał słowa Marianny Popiełuszko, wypowiedziane tuż przed beatyfikacją, kaznodzieja.
Komentarz Redaktora Naczelnego:
Pamiętam księdza Jerzego Popiełuszko z Nowej Huty i Warszawy . Dla wszystkich osób Jego słowa były bardzo wartościowe i pozwoliły nam przetrwać w działalności konspiracyjnej i w życiu prywatnym. Także dzisiaj, w całości zachowują swoją aktualność. Nadal są bardzo ważne, dla nas wszystkich, którzy kontynuujemy realizację ideałów solidarności.
Grzegorz Gorczyca
Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej nasz Kraków
om/diecezja.pl