Przed pamiątkową tablicą ufundowaną w 25- lecie czynu legionowego znajdującą się przed dawnymi koszarami, gdzie w 1914 roku formował się pułk w Przegorzałach (Kraków, przy ul. Księcia Józefa), miały miejsce uroczyste obchody 110. rocznicy wymarszu 1 baterii 1. Pułku Artylerii Legionów Polskich na front.
W tym roku uroczystość zorganizowana przez Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków miała wyjątkowa oprawę, za sprawą którego w krakowskich Przegorzałach były obecne delegacje jednostek wojskowych niemalże z całej Polski.
W ten sposób odżyła zupełnie zapomniana historia jedynej polskiej formacji artyleryjskiej, jaką był 1 Pułk Artylerii Legionów Polskich w 1914 roku, o której można powiedzieć, że została niemalże zapomniana.
Tylko dzięki wieloletniej pracy Stowarzyszenia udało się przywrócić należyte miejsce nie tylko jej twórcy – gen. bryg. Ottakara Brzoza-Brzeziny ale i całej formacji, w której służyło wielu wybitnych mężów stanu jak Józef Beck.
W roku 2014 Stowarzyszenie podjęło temat upamiętnienia 1 Pułku Artylerii Legionów Polskich. W 2016 roku przystąpiło do przygotowania uroczystej ekshumacji i ponownego pochówku gen. bryg. Ottokara Brzoza-Brzeziny, która miała miejsce w marcu 2018 r. 5 maja 2018 r. odbył się uroczysty pogrzeb na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, podczas którego urna z prochami przejechała przez całą Warszawę od Katedry Polowej Wojska Polskiego na zestawie artyleryjskim złożonym z repliki 8 cm armaty wz. 1905/08 ( tej samej, która odda saluty honorowe w Przegorzałach 28 września br.) zaprzężonej w sześć karych koni. Generał był jednym z dwóch oficerów Wojska Polskiego czterokrotnie odznaczonym Orderem Virtuti Militari, co zostało ustalone i potwierdzone przez Stowarzyszenie w 2018 roku. W tym roku Generałowi Brzoza-Brzezinie zostanie pośmiertnie nadany tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” za uratowanie podczas II wojny światowej kilkunastu Żydów, których ukrywał w swoim domu w Zielonce.Raz jeszczeczlonkowie Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków udowodnili, że „chcieć to móc!”.
om/Arch.