W tym roku będzie miała miejsce wyjątkowa uroczystość, za sprawą której w krakowskich Przegorzałach będą obecne delegacje jednostek wojskowych niemalże z całej Polski. Dotychczas zupełnie zapomniana historia jedynej polskiej formacji artyleryjskiej, jaką był 1 Pułk Artylerii Legionów Polskich była niemalże zapomniana. Dzięki wieloletniej pracy udało się przywrócić należyte miejsce nie tylko jej twórcy – gen. bryg. Ottakara Brzoza-Brzeziny ale i całej formacji, w której służyło wielu wybitnych mężów stanu jak Józef Beck.
Pamięć Ottokara Brzoza-Brzeziny ożywa w Przegorzałach od 10 lat, a po jego ponownym uroczystym pochówku na Powązkach Wojskowych w 2018 roku Sztab Generalny Wojska Polskiego podziękował organizatorom ceremonii pogrzebowej za przywrócenie pamięci Generała i zdecydował o nazwaniu najnowszego niszczyciela czołgów, który niebawem będzie wchodził na uzbrojenie Wojska Polskiego imieniem Ottokar Brzoza.
W tym roku obchodzimy 110 rocznicę wymarszu 1. Baterii 1 Pułku Artylerii Legionów Polskich na front, którą artylerzyści polscy będą świętować pod pamiątkową tablicą odsłoniętą w sierpniu 1939 roku, niegdyś umieszczoną na budynku koszar, gdzie pułk się formował w 1914 roku, a obecnie ustawioną na granitowej płycie w miejscu częściowo wyburzonych w latach 90-tych XX w. koszar.
Uroczystość w Przegorzałach będzie również wyjątkowa ze względu na fakt, że poza defiladą w dniu Święta Wojska Polskiego w Warszawie będzie to jedyna w Polsce uroczystość, podczas której będą obecne więcej niż jeden poczet sztandarowy reprezentujący jednostki Wojska Polskiego. Pragniemy nadmienić, że zaszczytem jest obecność pocztu sztandarowego WP w tym przypadku będzie to kilka pocztów. Obecność zapowiedzieli również przedstawiciele placówek dyplomatycznych, krajów z których ochotnicy służyli w Legionach Polskich.
W roku 2014 Stowarzyszenie – Twierdza Kraków, podjęło temat upamiętnienia 1 Pułku Artylerii Legionów Polskich. W 2016 roku Stowarzyszenie przystąpiło do przygotowania uroczystej ekshumacji i ponownego pochówku gen. bryg. Ottokara Brzoza-Brzeziny, która miała miejsce w marcu 2018 r. 5 maja 2018 r. odbył się uroczysty pogrzeb na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, podczas którego urna z prochami przejechała przez całą Warszawę od Katedry Polowej Wojska Polskiego na lawecie repliki 8 cm armaty wz. 1905/08 ( tej samej, która odda saluty honorowe w Przegorzałach 28 września br.). Generał był jednym z dwóch oficerów Wojska Polskiego czterokrotnie odznaczonym Orderem Virtuti Militari, co zostało ustalone przez Stowarzyszenie w 2018 roku. W tym roku Generałowi Brzoza-Brzezinie zostanie pośmiertnie nadany tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” za uratowanie podczas II wojny światowej kilkunastu Żydów, których ukrywał w swoim domu w Zielonce.
om/ arch.