Na przestrzeni lat zmienił się stosunek obywateli do działań administracji publicznej. Świadomi wyborcy coraz częściej zauważają, że działania samorządów gminnych pozostają w sprzeczności z prawem i zasadami racjonalności. Opisywane w mediach patologie w działalności samorządów jak i instytucji ich nadzorujących wskazują konieczność podjęcia działań likwidujących przyczyny występowania patologii urzędniczych, które w administracji publicznej i samorządowej są zjawiskami społecznie niebezpiecznymi, prowadzącymi do nieakceptowanych społecznie zjawisk o charakterze mafijnym.
Przykładem z ostatnich tygodni jest Wójt gminy Szerzyny Grzegorz G. oraz notariusz Wojciech W. którzy usłyszeli zarzuty w sprawie, w której zatrzymani wcześniej zostali starosta tarnowski Roman Ł. i dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Anna G. Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie, Grzegorz G. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej oraz oszustwa. Natomiast Wojciechowi W. zarzucono przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej oraz usiłowania oszustwa.
Inny przykład, to Rada Gminy Mogilany, która liczy o jednego radnego mniej niż powinna. Powodem jest stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnej p. Marii K. z powodu skazania prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. O tym wyroku społeczność lokalna wiedziała od jego uprawomocnienia się, czyli od 10 czerwca 2023r. Jednak radna skazana na karę więzienia przez blisko 7 miesięcy pełniła funkcję radnej i przewodniczącej komisji, która „ma na celu kontrolowanie działalności Wójta Gminy, gminnych jednostek organizacyjnych oraz jednostek pomocniczych Gminy i pobierała z tego tytułu wynagrodzenie przysługujące radnemu.
W przypadku administracji wskazać można na nieprawidłowości w zakresie kontroli oraz nadzoru organów wyższego stopnia nad działaniami organów administracji, nieprzestrzeganie zasad etyki urzędniczej przez tworzenie powiązań towarzysko-polityczno-biznesowych. Zjawisko patologii w administracji publicznej z udziałem organów nadzoru stanowi obecnie przedmiot zainteresowania naszej redakcji.
Komentarz:
Pamiętajmy, że ludzie działający w obszarze polityki mają moralny i faktyczny obowiązek działać na rzecz dobra wspólnego. Ta zasada jest szczególnie ważna w samorządach gminnych. Naprawa finansów w gminach, wymaga zmiany tej filozofii i równocześnie zmiany osoby na stanowisku wójta, czyli organu wykonawczego. Na potrzebę zmiany powinny wskazywać wyniki rzetelnych kontroli prowadzonych w samorządach przez organy nadzoru.Tu jednak powiązania biznesowo – polityczne w sferze samorządów, polityków i organów nadzoru stanowią realną blokadę dla zgodnego z prawem gospodarowania finansami publicznymi.
Grzegorz Gorczyca
Redaktor Naczelny Agencji informacyjnej Nasz Kraków