Wybory samorządowe poprzedzone są kampanią.Zgodnie z brzmieniem art. 104 Kodeksu wyborczego kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia organu właściwego o terminie wyborów. Kończy się dokładnie na 24 godziny przed dniem głosowania. Mianem kampanii wyborczej, zwykło się określać ogół działań, jakie kandydat prowadzi dla uzyskania poparcia. Czas kampanii stanowi szansę dla urzędujących władz do rozliczenia się z obietnic przedwyborczych i przedstawienia konkretnych działań z mijającej kadencji. Ten sam czas dla kandydatów chcących taką władzę objąć, stanowi szansę do jak najlepszego zaprezentowania swojej osoby i programu działań dla mieszkańców.
Kto i dlaczego blokuje zadawanie pytań dotyczących spraw gminnych?
Władze gminy powinny aktywnie rozwiązywać problemy mieszkańców. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 16 ust. 1 Konstytucji RP mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową. Celem działań podejmowanych przez gminę powinno być zaspokajanie konkretnych potrzeb danej wspólnoty samorządowej. Problemy gminy Mogilany niepokoją także sąsiednie gminy. Wielokrotne i wieloletnie sporządzanie jednego studium przez dwie ostatnie kadencje również niepokoi mieszkańców. W gminie Mogilany narastają problemy z brakiem wydolnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej budzą zaniepokojenie mieszkańców. Mieszkańcy mają utrudniony dostęp do informacji publicznej.
W tych okolicznościach naturalnym jest, że w mediach społecznościowych pojawiają się pytania dotyczące sytuacji w gminie. W jednym z wpisów czytamy: „Prosimy wszystkich obecnych i kandydujących do rady gminy o informacje o swoich osiągnięciach i planach w zakresie takich ważnych obszarów jak:
1. Infrastruktura w gminie – drogi, kanalizacja, woda, prąd(inicjatywy kontaktu z Tauronem), 2. Ochrona zdrowia – poprawa oferty i jakości usług obecnych ośrodków zdrowia w gminie, 3. Edukacja – Mamy szkoły, mamy sale gimnastyczne ale co z jakością tych szkół ? Dyrektorów mianuje wójt, a SP w Mogilanach jest na przykład na 385/1100 miejscu w Małopolsce. 4. Studium i MPZP – jaki jest pogląd kandydatów na strategię rozwoju gminy i kierunków jej rozwoju w przyszłych latach ? Czy należy poprawić studium ? Co jeśli zostanie ono uznane za nie ważne. 5. Ochrona środowiska – co z lasami na terenie gminy, czy gmina powinna bardziej walczyć o ich utrzymanie lub nawet wykupienie od LP ? Co z wymianą piecy? Co z osobami, firmami które zatruwają cieki wodne w gminie ? Co z ochroną terenów wokół np. Dworu w Mogilanach ? ( …)”
Autor wyjaśnił, iż „post jest anonimowy, bo nagonka na każdego kto tu zada jakieś pytanie jest ogromna. I niestety osoby tu najaktywniejsze popadły już w jakiś amok i każdy komentujący to potencjalny troll i hejter.”
Inny piszący tak opisuje sytuację :„nie bądźmy śmieszni, jak pisze osoba z imienia niewygodna to troll to pytana głupie i problemy wymyślone (to cytując pana Paszte), jak anonim to ciekawe, jak ktoś znany z adresu i pesel to już będzie dobre pytanie, jak pytania zada radny z mojego obozu to już będzie za poruszenie ważnej kwestii, a jak będzie że ktoś mi te tematy prywatnie podsunie a ja je przedstawię to już to będą idealne pomysły i sam przed sobą uwierzę że to Moje. Jak się nie słucha ludzi to mamy jak mamy pętla za cmentarzem, a mógł być łącznik z nowym wiaduktem, mogła być droga i uratowane drzewa w Lusinie, teraz można zrobić korytko technologiczne w drodze Zadziele np. na światłowody to cisza obudzą się jak droga będzie gotowa i kable będą między lampami przeciągać”.
W innym wpisie czytamy: „Czy faktycznie nikt już o nic nie może zapytać w tej gminie? Bo zostanie zrugany, zwyzywany od trolli, hejterów itp. Może faktycznie skoro Stowarzyszenie jest tak prężne i ma takie spektrum działań, od placu zabaw po petycje do Ministerstwa, to tym bardziej warto, żeby mieszkańcy wiedzieli jak do stowarzyszenia dołączyć. Może warto zrobić rekrutację dla nowych mieszkańców?”
W bezpośredniej rozmowie mieszkańcy wyjaśniają, że nie ma znaczenia kto pytanie zadaje, lecz merytoryczna treść. Zwrócono uwagę, że trudno jest weryfikować , czy konto o konkretnych danych należy do tej lub innej osoby. W tej sytuacji pisanie pytań anonimowo jest nawet uzasadnione. Jedyne warunki jakie ma spełniać pytanie to ma być merytoryczne, konkretne i kulturalne. I takie pytania padają na publicznym forum. Z jakiego powodu zadający takie pytania są standardowo atakowani w niewybredny sposób?
Komentarz Redaktora Naczelnego:
Wybory samorządowe powinni wygrywać kandydaci, którzy mają pomysł na gminę, dobrze planują i skutecznie plany realizują. Wójtem powinien być lider, mający własny program, a od rady powinien wyegzekwować merytoryczną dyskusję nad tym programem. Aby udało się mieszkańcom wyłonić taką radę i wójta, musi być publiczna dyskusja. Bazą takiej dyskusji powinny być pytania mieszkańców, ocena dotychczasowych władz i odpowiedzi kandydatów. Rozwój gminy zależy od jej władz.
Grzegorz Gorczyca
Redaktor Naczelny Agencji informacyjnej Nasz Kraków
om/arch./mat. własny