26 kwietnia przypadnie 35. rocznica rozpoczęcia strajków kwietniowo-majowych w ówczesnej Hucie im. Lenina. Z tej okazi zorganizowano kilkudniowe obchody rocznicy tego ważnego wydarzenia.
26 kwietnia 1988 roku rozpoczął się w nowohuckim kombinacie strajk okupacyjny. Protest objął prawie wszystkie wydziały i zakłady ówczesnej Huty im. Lenina. W przekazanych dyrekcji postulatach, poza podniesieniem płac i ponownym przyjęciem do pracy zwolnionych w stanie wojennym za działalność związkową kolegów, w ramach tzw. postulatów solidarnościowych żądano także podwyżek płac dla pracowników służby zdrowia, oświaty, emerytów i rencistów. Mimo prób negocjacji pomiędzy dyrekcją kombinatu a strajkującymi robotnikami, prowadzonych za pośrednictwem delegacji Episkopatu, w nocy z 4 na 5 maja 1988 r. strajk został brutalnie spacyfikowany przez oddziały ZOMO i brygady antyterrorystyczne – piszą radni w projekcie rezolucji według druku nr 3355-R.
26 kwietnia 1988 roku oddziały ZOMO brutalnie spacyfikowały pracowników krakowskiej Huty imienia Lenina. Dzień wcześniej do takich wystąpień doszło w innych częściach Polski.
om/arch./radiokrakow.pl, mat. własne, krakow.pl