O pomocy prawnej dla dla działaczy opozycji antykomunistycznej rozmawiamy z p. Ireneuszem Chmielewskim, doradcą prawnym i byłym więźniem politycznym okresu stanu wojennego.

Redakcja: Działacze opozycji antykomunistycznej i niepodległościowi, którzy walczyli o wolność w latach 80-tych, żyją wśród nas i mogą potrzebować naszej pomocy. Jakie działania podejmuje Pan by osoby , dzięki którym mamy wolność, nie czuły się zapomniane i opuszczone?
Ireneusz Chmielewski: Kancelaria IUS Memoriae z siedzibą w Gdyni, specjalizuje się w odszkodowaniach dla osób represjonowanych w okresie komunizmu w Polsce, czyli wszystkich tych, którzy ucierpieli w latach 1944-1989. Dotyczy to żołnierzy AK, NSZ i wszelkich innych formacji, którzy podjęli walkę z komunistami, tzw. żołnierzy wyklętych, Sybiraków, ofiar represji w przełomowych latach 1956, 1968, 1970, 1976, oraz ofiar stanu wojennego, w tym internowanych i uwięzionych. O stosowne odszkodowania mogą się ubiegać także rodzice, małżonkowie i dzieci osób już nieżyjących.
Redakcja: Z jakimi instytucjami podejmuje Pan współpracę w celu zorganizowania sprawnej pomocy prawnej dedykowanej kombatantom opozycji antykomunistycznej?
Ireneusz Chmielewski: W naszej działalności nie chodzi tylko o odszkodowania, ale przede wszystkim o przywracanie pamięci o tych, którzy ryzykowali życiem, często ginąc w walce i swoich działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości w walce z totalitarnym reżimem komunistycznym i zniewoleniem naszego kraju. W ramach naszej działalności współpracujemy blisko ze wszelkimi stowarzyszeniami zrzeszającymi byłych więźniów politycznych i osoby represjonowane, a także z Instytutem Pamięci Narodowej i Urzędem ds. Kombatantów.
Redakcja:Jakie działania powinny być podjęte w celu zapewnienia kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i szczególnej opieki?
Ireneusz Chmielewski: Wszelkie nasze działania na rzecz przywracania pamięci i wypłaty stosownych odszkodowań nie wymagają żadnych nakładów finansowych ani opłat ze strony osób pokrzywdzonych lub ich rodzin. Przygotowujemy stosowny pozew do odpowiedniego sądu, ściągamy wszelkie dokumenty z IPN-u i archiwów państwowych, a także zapewniamy reprezentację prawną. Jedynym honorarium dla kancelarii jest odpowiedni % od przyznanego odszkodowania po prawomocnym wyroku sądu.
om/Fot. Arch./Źródło: mat. własne