W czwartek, 12 maja odbyły się uroczyste obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie upamiętniające 658. rocznicę założenia uczelni.
– W dniu obchodów Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego pragnę w imieniu własnym i Samorządu Województwa Małopolskiego przekazać całej uniwersyteckiej wspólnocie słowa gratulacji oraz życzeń – aby nieustannie czerpiąc z bogatego dziedzictwa przeszłości, uczelnia wzmacniała i rozwijała swoją kluczową pozycję, jako ośrodka naukowego i edukacyjnego naszego kraju. Chcę dzisiaj podziękować Panu Rektorowi, profesorowi Jackowi Popielowi za obecność zarówno Pana Rektora osobiście, jak i Uniwersytetu Jagiellońskiego, w pracach Rady Naukowej ds. Strategicznych Kierunków Rozwoju Małopolski. Mam nadzieję, że nasza współpraca w ramach Rady będzie nabierać dynamizmu ‒ z korzyścią dla Małopolski i Małopolan – mówił marszałek Witold Kozłowski.
Uniwersytet Jagielloński jest najstarszą uczelnią w Polsce i jedną z najstarszych w tej części Europy. Założony i ufundowany został 12 maja 1364 roku przez Króla Polski Kazimierza Wielkiego. Studium generale – tak wówczas nazywano Uniwersytet — składało się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa.
Król Kazimierz Wielki, po latach starań, uzyskał zgodę papieża na założenie uniwersytetu w Krakowie, stolicy królestwa. Był to drugi, po powstałym w 1348 r. w Pradze, uniwersytet w środkowej Europie. Uniwersytet po śmierci fundatora zaprzestał swojej działalności. Dopiero zabiegi królowej Jadwigi na dworze papieskim w Awinionie, a potem zapis w testamencie jej majątku osobistego na rzecz uniwersytetu sprawiły, że wznowił on działalność w roku 1400. Wykonawcą testamentu był król Władysław Jagiełło.
Oficjalne uroczystości Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły się od złożenia wieńców i kwiatów na grobach fundatorów uczelni w Katedrze Wawelskiej: króla Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Po wydarzeniach w Katedrze Wawelskiej odbyło się posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagielońskiego, podczas którego zaśpiewano Hymn Polski oraz wręczono doktorat honoris causa Wiesławowi Myśliwskiemu.
om/Fot.malopolska.pl/Źródło:malopolska.pl