Zarzuty korupcyjne usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie urzędnicy zatrzymani w czwartek przez funkcjonariuszy krakowskiej delegatury CBA przy współpracy z wydziałem do walki z korupcją komendy wojewódzkiej policji w Krakowie.
Pięć osób zatrzymanych przez CBA i policję – w tym m.in. była wiceprezydent Krakowa Elżbieta K. oraz obecna wicedyrektorka Zarządu Dróg Miasta Krakowa Janina P. – usłyszało poważne zarzuty prokuratorskie.
Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie, przekazał, że według śledczych działania urzędniczek doprowadziły do preferencyjnego traktowania prywatnej firmy, korzystały z dostępu do informacji i dokumentacji wydawanej przez urząd.
Obie urzędniczki mogły forsować wśród pracowników magistratu koncepcje i rozwiązania proponowane przez prywatną spółkę, mogły przyspieszać wydawane na jej prośbę w ramach Zarządu Dróg Miasta Krakowa opinii i uzgodnień dotyczących inwestycji. To zdaniem prokuratury było działaniem na szkodę interesu publicznego, gdyż pozbawiało zagwarantowanego ustawowo równego i bezstronnego traktowania wszystkich podmiotów przez władze publiczne oraz bezstronnego prowadzenia postępowań przez organy administracji publicznej.
Była zastępca prezydenta Krakowa Elżbieta K. ma zarzut nakłaniania urzędników do opisanych działań. Drugim zarzutem, jest działanie wspólne ze ze swoim synem, prezesem prywatnej spółki Sebastianem Ch. w zakresie złożenia obietnicy łapówki i zatrudnienia na kierowniczym stanowisku w innym podmiocie Rafałowi K., który wówczas był dyrektorem Wydziału Rozwoju Miasta. Powyższe działania zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności.
om
Fot. Pixabay
Źródło: Onet,