Fundusz Polski Ład daje lokalnym władzom możliwość przyspieszenia dotychczasowego tempa inwestycji, a wyborcom ocenę samorządu. Jeśli samorząd nie jest w stanie sprawnie realizować inwestycji z wykorzystaniem 95 proc. dotacji, to teraz jest doskonała okazja by mieszkańcy dokonali obiektywnej weryfikacji przydatności i skuteczności swoich władz samorządowych.
Ocena funkcjonowania i rozwoju samorządu terytorialnego dokonywana jest zazwyczaj przy okazji wyborów. To w kampanii wyborczej padają przeróżne obietnice, które bardzo często obietnicami pozostają, a zawiedzeni wyborcy są bezradni wobec braku skuteczności władz lokalnych. Błędy i niespełnianie obietnic wyborczych tłumaczone były brakiem doświadczenia nowo wybranych władz, brakami środków na inwestycje i… błędami poprzedników.
Obecnie takie argumenty są chybione. Władze samorządowe są w środku pięcioletniej kadencji i mają do dyspozycji ogromne środki finansowe w ramach rządowego programu. Jest doświadczenie i są środki. Mieszkańcy oczekują od samorządu wykonania inwestycji. Potrzebny jest samorząd, który sprawnie przeprowadzi ich realizację w krótkim okresie czasu.
Wysoki stopień bezzwrotnego dofinansowania oraz łatwy proces wnioskowania o dofinansowanie inwestycji, powinien przyciągać wszystkich samorządowców. To pierwsza sytuacja w trzydziestoletniej historii samorządów w Polsce, gdy rząd zapewnia finansowanie do 95 proc. inwestycji. Są środki, są potrzeby mieszkańców, brakującym elementem jest tylko sprawny samorząd, który korzystając ze środków zewnętrznych wybuduje mieszkańcom infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Nie ma obiektywnych przeszkód by inwestycje ruszyły w każdej gminie.
om
Fot. Arch.
Źródło: Mat. własne, finanse.gazetaprawna.pl