Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Mogilany wystosowało petycję w sprawie ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Poniżej jej treść:
„Las Bronaczowa (inaczej Las Radziszowski) zajmuje ok. 800 hektarów. Jest położony na styku granic Radziszowa (gm. Skawina), Głogoczowa (gm. Myślenice) oraz Mogilan (gm. Mogilany), pomiędzy „Zakopianką” na wschodzie, a rzeką Skawinką na zachodzie. Las Bronaczowa to pozostałość po dawnej puszczy karpackiej. Można tu spotkać płaty drzewostanu zbliżone składem do pierwotnych borów mieszanych. W licznych trudnodostępnych jarach i wąwozach zachowały się wyjątkowe egzemplarze jodeł, buków i dębów szypułkowych. Rosną także dorodne ponadstuletnie sosny pochodzące z nasadzeń, jednak w ostatnim czasie wiele z nich zostało wyciętych. Niezwykły drzewostan podlega ochronie tylko na terenie niewielkiego rezerwatu przyrody „Kozie Kąty” (24 ha), który został założony w 1989 r. Na początku 2021 r. w Lesie Bronaczowa przeprowadzono silne cięcia, które nie oszczędziły okazałych egzemplarzy drzew, które bezwzględnie powinny zostać zachowane. Wprowadzono ciężki sprzęt w trudno dostępne tereny dokonując dużych zniszczeń. Przenikliwy hałas trwający parę miesięcy skutecznie wypłoszył niektóre gatunki zwierząt, być może na zawsze. Zniszczono również wiele dróg i ścieżek służących zarówno zwierzętom, jak i spacerującym oraz jeżdżącym na rowerach ludziom. Nadleśnictwo Myślenice zarządzające Lasem Bronaczowa zapowiedziało prowadzenie kolejnych cięć.
Uważamy, że prowadzenie gospodarki nastawionej na intensywną eksploatację drewna w tym wyjątkowym kompleksie leśnym jest niepożądane i wręcz przynosi straty. Zysk osiągnięty ze sprzedaży pozyskanego drewna nie jest w stanie zrekompensować ogromnych szkód, których dokonano szczególnie w tym roku.
Ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, estetyczne, a także ze względu na bardzo ważną funkcję rekreacyjną dla tysięcy mieszkańców okolic, w tym także Krakowa, Las Bronaczowa powinien być chroniony! Spróbujmy ocalić to, co jeszcze pozostało z naturalnego krajobrazu i resztek dawnej puszczy karpackiej. Postawmy tamę nierozsądnemu wyrębowi cennego drzewostanu!
Z pewną pomocą przychodzi nam Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r., która umożliwia ustanowienie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego:Art. 43. Zespołami przyrodniczo-krajobrazowymi są fragmenty krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujące na ochronę ze względu na ich walory widokowe lub estetyczne.
Art. 44.1. Ustanowienie (…) zespołu przyrodniczo-krajobrazowego następuje w drodze uchwały rady gminy. W ramach takiej uchwały zgodnie z art. 45 tej ustawy możliwe jest wprowadzenie zakazów, dzięki którym uda się zachować taki obiekt w niezniszczonej postaci.
Odwołując się do Art. 43 Ustawy o ochronie przyrody, zwracamy się z pilnym wnioskiem do Rady Miejskiej w Myślenicach, Rady Miejskiej w Skawinie oraz Rady Gminy Mogilany o ustanowienie „zespołu przyrodniczo-krajobrazowego” na terenie Lasu Bronaczowa i zakazów, które uniemożliwią dalsze jego niszczenie”.
Petycja Ratujmy Las Bronaczowa! (kliknij!)
om
Fot. mogilany.info
Źródło:mogilany.info