Europejska Agencja ds. Leków zwołała konferencję prasową na temat wniosków komisji ds. bezpieczeństwa szczepienia AstraZeneką. Poinformowano o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 2 tygodni po szczepieniu AstraZeneką.
„Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka” – podała Europejska Agencja Leków.
Najważniejsze wnioski z komunikatu Europejskiej Agencji Leków:
- Korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Szczepionka jest skuteczna i zapobiega poważnemu przebiegowi COVID-19, hospitalizacji z tego powodu, a także śmierci.
- Szczepienia są ważne w walce z SARS-CoV-2 i musimy je wykorzystywać.
Przypadki zakrzepów powinny być wymienione jako możliwy, ale bardzo rzadki skutek uboczny szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19. - Grupa ekspercka oceniła, że w oparciu o obecnie dostępne dokumenty nie ma podstaw do sformułowania nowych zaleceń dotyczących podawania szczepionek AstraZeneca w zależności od wieku czy płci.
- Monitorowanie przebiegu szczepień będzie przez EMA kontynuowane.
Komisja ds. Bezpieczeństwa potwierdziła, że skrzepy krwi z niską liczbą płytek powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (dawniej szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca).
– Jednym z prawdopodobnych wyjaśnień połączenia zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest odpowiedź immunologiczna prowadząca do stanu podobnego do tego, który czasami obserwuje się u pacjentów leczonych heparyną (małopłytkowość indukowana heparyną, HIT). PRAC zwrócił się o nowe badania i poprawki do trwających badań, aby dostarczyć więcej informacji i podejmie wszelkie dalsze niezbędne działania – wyjaśniła EMA.
– Obserwujemy całkowicie nieuzasadnioną histerię wokół preparatu AstraZeneca. Szczepionka jest bezpieczna, co udowodniły badania kliniczne. Podobnie jasno wypowiedziała się na ten temat EMA, która stwierdziła, że przypadków zakrzepów nie można powiązać z podaniem szczepionki. Częstotliwość ich występowania jest podobna w populacji zaszczepionej i niezaszczepionej – podkreśla prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS.
om
Fot. Arch.
Źródło:portal.abczdrowie.pl, zdrowie.radiozet.pl