Osoby niepełnosprawne niesamodzielne, wymagające stałej opieki są różnie traktowane w sprawie szczepień na COVID-19.
Narodowy Program Szczepień trwa od grudnia 2020 roku. Etap pierwszy objął min. pensjonariuszy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tego typu placówkach stacjonarnych znajdują opiekę osoby spełniające dwa podstawowe kryteria: wymagające całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności i nie mogące samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym. Za słuszne należy uznać objęcie szczepieniami tej grupy ON.
Zaniepokojenie jednak budzi fakt, że przeoczono istnienie osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności i nie mogących samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym, którymi zajmują się opiekunowie rodzinni.
Najczęściej są to osoby dorosłe, niepełnosprawne w stopniu znacznym od urodzenia, mające jednego rodzica sprawującego opiekę, często od kilkudziesięciu lat, a sam opiekun jest często osobą niepełnosprawną lub seniorem.
Osoby niesamodzielne mające opiekuna rodzinnego są traktowane odmiennie od osób mających opiekę instytucjonalną i całodobową. Pominięto fakt, że obie grupy OzN są tożsame, bo wymagają opieki, obie grupy nie mogą funkcjonować samodzielnie i obie grupy korzystają z zajęć niezbędnych w Ich stanie zdrowia w różnych placówkach.
Korzystający z usług placówek całodobowych mają zapewnione szczepienie w pierwszej grupie, a osoby niesamodzielne korzystający z usług placówek dziennych zostali pominięci całkowicie.
Personel obu typów placówek, czyli dziennych i całodobowych ma zapewniony dostęp do szczepień. Placówki pobytu całodobowego i pobytu dziennego zostały utworzone dla ON wymagających opieki w takim samym zakresie, różnią się zakresem godzinowym zapewnianej pomocy OzN.
Opiekun rodzinny i jego podopieczny w przypadku zachorowania na COVID-19 nie mają możliwości zapewnienia opieki zastępczej nad ON niesamodzielną.
Czy pominięcie opiekunów i OzN w kwalifikacji do szczepień w pierwszej grupie jest niedopatrzeniem czy działaniem zamierzonym?
Co w sytuacji gdy uczestnik zajęć ŚDS lub WTZ zarazi się COVID-19 a potem opiekuna?
Co w sytuacji gdy opiekun zachoruje na COVID-19 i będzie wymagał hospitalizacji?
Co z ON jeżeli zakażony przez ON opiekun zostanie zabrany do szpitala zakaźnego?
Co z osobami niepełnosprawnymi niesamodzielnymi?
Czy są zarezerwowane miejsca w placówkach całodobowych dla ON w sytuacji leczenia szpitalnego COVID-19 u opiekuna?
Na jakim podmiocie będzie ciążył trud zapewnienia całodobowej opieki nad OzN?
Pominięcie ON niesamodzielnych i ich opiekunów przy ustalaniu priorytetowych grup do szczepienia wydaje się być niedopatrzeniem. Dla wszystkich chętnych OzN i ich opiekunów, niesamodzielnych korzystających z placówek dziennych lub całodobowych, powinno być dostępne szczepienie na jednakowych zasadach.
Budzi poważne wątpliwości różnicowanie w dostępie do szczepień opiekunów i Oz N niesamodzielnych ze względu na to czy korzystają z placówek całodobowych lub dziennych.
Opiekunowie rodzinni i ich niesamodzielni podopieczni korzystający z placówek dziennych są w dużo gorszej sytuacji, niż osoby niesamodzielne w placówkach całodobowych i ich opiekunowie w tych placówkach. To kolejny raz, gdy opiekunowie rodzinni i osoby niesamodzielne czują się dyskryminowani. Brak szczepień skutkuje tym, ze po otwarciu placówek dziennych w tym WTZ , większość rodziców-opiekunów nie posyła podopiecznych na zajęcia ze względu na obawy na przeniesienie COVID-19 do domu. Na dzień obecny nie ma żadnych wiążących regulacji dotyczących zaopiekowania osoby niesamodzielnej w momencie gdy opiekun zachoruje na COVID-19. W tym momencie następuje całkowite wyłączenie ON z życia społecznego i pozbawienie opieki 24 godzinnej realizowanej przez opiekunów rodzinnych.
om
Fot. Marek Pedziński
Źródło: Mat. Własne, Fb