O tym, że konieczne jest powiększanie terenów zielonych w Krakowie dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.
W imieniu Rady Naukowej Instytutu Ochrony Przyrody PAN mówił o tym prof. dr hab. Wiesław Babik.
– Mierzymy się z kryzysem klimatyczno-środowiskowym na ogromną skalę. Prognozy dla Krakowa są takie, że w 2070 r. latem temperatura będzie wyższa o 6 stopni Celsjusza, będą panować warunki, jak np. w tureckiej Ankarze – mówił do radnych prof. Wiesław Babik.
Dlatego też niezbędna jest adaptacja miasta do zmian klimatu, a konkretne działania mogą przynieść szybkie efekty – jak w przypadku przeciwdziałania smogowi – powietrze w Krakowie ma już lepszą jakość niż w otaczających go gminach.
– Zieleń jest kluczowym elementem – mówił profesor Babik – poprawia jakość życia w mieście, obniża lokalnie temperaturę, poprawia stosunki wodne, czy obniża poziom hałasu. Natomiast niedostatek zieleni szkodzi zdrowiu mieszkańców. Profesor Wiesław Babik mówił też o cennych inicjatywach, jakimi są w Krakowie: wykup Lasu Borkowskiego, łąki kwietne, czy powstające Ogrody Krakowian.
– Z drugiej strony pojawia się trend, by na dużą skalę rewitalizować tereny zielone, który często wiąże się z tym, że niszczona jest istniejąca zieleń. A trzeba pamiętać też o tym, że udział zieleni w Krakowie w porównaniu do innych dużych miast jest mały – 9 proc., podczas gdy np. w Gdyni to 46 proc. – mówił Wiesław Babik.
Radni powołali zespół Komisji w celu analizy zasadności utworzenia użytku ekologicznego na terenie os. Kliny. W jego skład weszli radni: Grzegorz Stawowy (przewodniczący zespołu), Małgorzata Kot, Marek Sobieraj, Michał Starobrat oraz Adam Migdał. Zespół ma funkcjonować do 15 września 2021 r.
Pozytywne opinie Komisji otrzymały projekty uchwał w sprawie: uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Os. Widok” oraz „Kleparz”. Radnym zaprezentowane zostały też m.in. projekty uchwał w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Azory – Zachód” oraz „Olszanica”, które uzyskały pozytywną opinię Komisji.
om
Fot. Arch.
Źródło:krakow.pl