Radni Koalicji Obywatelskiej oraz Naszego Miasta Tarnów przegłosowali ustanowienie roku 2021 „Rokiem kobiet”. Pomysłodawcy uzasadnili uchwałę setną rocznicą uchwalenia konstytucji marcowej, która wprowadziła równouprawnienie wszystkich obywateli bez względu na płeć. Przewodniczący rady miejskiej Jakub Kwaśny poinformował o ustanowieniu Roku Kobiet w Tarnowie na swoim Facebooku, dodając symbol błyskawicy.
„To doskonała okazja, aby wyrazić uznanie dla wszystkich tych, którzy do takich zmian legislacyjnych się przyczynili, okazać szacunek dla wszystkich kobiet, które jako pierwsze miały odwagę zmierzyć się w wyborczej walce oraz dla tych, którym również dziś sprawa równości jest bliska i mają odwagę o nią walczyć” – piszą autorzy uchwały w sprawie ustanowienia 2021 roku w Tarnowie „Rokiem kobiet”.
Radni, popierający uchwałę wyjaśniają, że głównym założeniem uchwały było upamiętnienie daty, w której kobiety w Polsce uzyskały równouprawnienie oraz zasłużonych tarnowianek m.in. Józefę Kantorównę czy Dorotę Kłuszyńską, która była jedną z pierwszych parlamentarzystek w wolnej Polsce.
„Nawet jeśli miały się za tym kryć intencje jak najbardziej szlachetne, to jest to pewien zabieg, w którym dostrzegam podtekst polityczny, który związany jest ze znanym już Strajkiem Kobiet” – podkreśla Anna Krakowska, radna PiS.
Natomiast radni PiS zaapelowali o to, żeby nie mieszać do tej ich zdaniem politycznej inicjatywy m.in. sprawy więźniarek niemieckich obozów koncentracyjnych Józefy Kantor oraz Stefani Łąckiej. Które miałby także upamiętniać Rok Kobiet w Tarnowie.
Negatywnie opinie o ustanowieniu Roku Kobiet w Tarnowie opublikowanej na profilu społecznościowym przewodniczącego tarnowskiej rady miejskiej wypowiedziały także, Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück oraz Fundacja Pro Patria Semper. Organizacje już wcześniej wnioskowały ustanowienie 2021 Roku Józefy Kantor i tarnowskich więźniarek Kl Ravensbruck. Teraz radni wnioskujący o ustanowienie „Roku Kobiet” ujęli w uzasadnieniu do swojej uchwały m.in. nazwisko Józefy Kantor.
Taka sytuacja wywołała społeczne oburzenie, wyrażone w liście otwartym do przewodniczącego tarnowskiej rady miejskiej z 27 stycznia 2021 roku:
„Domagamy się wycofania fałszywie i obraźliwie dla pamięci nieżyjących uzasadnionej Uchwały o „Roku Kobiet”, w tym przede wszystkim usunięcia obecnych odniesień do szlachetnych postaci Józefy Kantor, Stefanii Łąckiej i Franciszki Czerneckiej, a także do twórców Konstytucji Marcowej. Nie wyobrażamy sobie ich godnego, a zgodnego z prawdą historyczną, upamiętnienia w trakcie obchodów, podczas których promowane mogą być (i jak zapewnia Przewodniczący Kwaśny, będą) idee głęboko sprzeczne z ich drogą życiową, wyznawaną przez nie aksjologią i pozostawionym nam, potomnym, dziedzictwem”.
Komentarz Redaktora Naczelnego:
Trzeba pamiętać, że wyzwaniem dla polityka jest działać tak, aby nie tracić z pola widzenia zasadniczych celów i podstawowych zasad w tym etyki politycznej. Polityk powinien zastąpić personalną destrukcję kompetencjami i etyką, prowadząc politykę wiedzy i politykę wartości, które budują jego pozycję. Pamiętajmy, że politycy oraz ludzie działający w obszarze polityki mają moralny i faktyczny obowiązek zmierzać do tego, aby prowadzić „prawdziwą” politykę, która skutecznie służy dobru wspólnemu.Polityk funkcjonujący za publiczne pieniądze i ramach pewnego systemu społecznego, etycznym zachowaniem nie dopuści nadużywania swoich funkcji. Wszelkie nieetyczne działania, które powodują , że można mieć wątpliwości co do wartości etycznej danego polityka – nie mogą mieć miejsca. W przypadku jednak ich zaistnienia, powinny być bezwzględnie piętnowane i bezpowrotnie eliminowane. To jest polityka kompetencji i etyka polityczna, powinna zastąpić personalną destrukcję mającą miejsce wśród polityków. To właśnie etyka działania konkretnego polityka , pozwoli wyeksponować kompetencje, wiedzę, co spowoduje wytworzenie polityki wartości w życiu publicznym.
Grzegorz Gorczyca Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej Nasz Kraków

om
Fot. Pixabay
Źródło:radiokrakow.pl