Związek Powiatów Polskich ogłosił wyniki dorocznego rankingu na najbardziej rozwojowe samorządy. W kategorii miasta na prawach powiatu pierwsze miejsce i honorowy tytuł “Dobry Polski Samorząd 2020” otrzymał Nowy Sącz. Druga w tej kategorii jest Legnica a trzecia – Jelenia Góra.
Nowy Sącz wzorem dla małopolskich gmin?
Nowy Sącz najwyższą punktację otrzymał m.in. za “ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych na inwestycje w infrastrukturę”, za “ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych”, za “tematyczną strategię rozwojową” oraz za funkcjonujące w mieście izby gospodarcze.
Maksymalną ilość możliwych do zdobycia punktów przyznano miastu także za pracownie informatyczne, za “dostosowanie urzędu dla osób niepełnosprawnych” za “przesłanie opisu programu polityki zdrowotnej realizowanego na terenie danej JST”, za “promocję aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym” i za “wielkość środków finansowych wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez NGO”.
Ranking prowadzony przez ZPP jest dobrowolny, prowadzony w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego. Organizatorzy oceniają m.in. zgłoszone przez samorządy działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; promocję rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpracę krajową i międzynarodową oraz działania promocyjne.
„Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie online i trwa przez cały rok” – podkreśla Związek Powiatów Polskich.
Z danych zamieszczonych na stronie ZPP wynika, że spośród 66 miast na prawach powiatu w Polsce w rankingu bierze udział (przekazując dane) mniej niż połowa z nich.
Nowy Sącz najwyższą punktację otrzymał m.in. za “ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych na inwestycje w infrastrukturę”, za “ilość pozyskanych środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych”, za “tematyczną strategię rozwojową” oraz za funkcjonujące w mieście izby gospodarcze.Maksymalną ilość możliwych do zdobycia punktów przyznano miastu także za pracownie informatyczne, za “dostosowanie urzędu dla osób niepełnosprawnych” za “przesłanie opisu programu polityki zdrowotnej realizowanego na terenie danej JST”, za “promocję aktywnego stylu życia poprzez organizowanie imprez o charakterze sportowym” i za “wielkość środków finansowych wydatkowanych na realizację zadań publicznych przez NGO”.
Związek Powiatów Polskich to stowarzyszenie założone w Nowym Sączu w 1999 roku. Skupia ponad 300 z blisko 400 powiatów w Polsce. Celem ZPP “jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, integrowanie i obrona wspólnych interesów powiatów, kształtowanie wspólnej polityki, wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju i promocji powiatów, wymiana doświadczeń oraz upowszechnianie modelowych rozwiązań w zakresie rozwoju i zarządzania w powiatach”.
ZPP utrzymuje się głównie ze składek członkowskich (w tym roku to 18 groszy od każdego mieszkańca miasta czy powiatu – członka stowarzyszenia), a ponad połowę swojego budżetu wydaje na płace.
om
Fot.
Źródło:twojsacz.pl