Decyzja władz Krakowa o lokalizacji basenu olimpijskiego wraz z kompleksem obiektów i wyburzenie części obiektów szkolnych wywołała protesty społeczne i liczne interwencje , także w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odpowiedź od ówczesnego ministerstwa sportu , sugerowała potrzebę wypracowania w tej sprawie kompromisu. Pisaliśmy o tym tutaj i tutaj.
Bulwersująca staje się bezprecedensowa postawa władz miasta forsowania budowy basenu olimpijskiego na terenie niezbędnym do rozwoju istniejącej tam szkoły. Jeszcze bardziej bulwersująca jest sytuacja wystąpienia do rządu o rządowe gwarancje finansowych na zrealizowanie budowy basenu olimpijskiego, który… nie posiada prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Bez kompromisu, bez dialogu, bez wyjaśnień…
Konsultacje i dialog władz miasta z mieszkańcami właściwie przestał istnieć. Formalnie takie działania są ogłaszane, ale tylko formalnie. Niestety władze Krakowa nie podejmują rozmów z mieszkańcami, ze Stowarzyszeniem i z szeroko rozumianą opinią publiczną, także w sprawie kontrowersyjnej lokalizacji basenu olimpijskiego. Budzi wątpliwości brak odniesienia się do argumentów przeciwników tej inwestycji w zaplanowanej lokalizacji. Jeszcze bardziej niepokoi brak wyjaśnienia , czy wskazywana lokalizacja przy ul. Kolnej jest brana pod uwagę, a jeśli nie, to z jakiego powodu? Dodatkowo inwestycja budowy basenu olimpijskiego w Krakowie nadal nie posiada powstanie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę!
Czy zaprojektowany basen olimpijski otrzyma pozwolenie na budowę?
Czy prezydent Majchrowski zamierza wybudować basen olimpijski pomimo protestów społecznych i dodatkowo bez prawomocnego pozwolenia na budowę? Fizyczne wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę nie oznacza, że taka budowa może zostać zrealizowana. I na pewno nie musi być zrealizowana w tej konkretnej lokalizacji, skoro są alternatywne możliwości. Decyzja musi się uprawomocnić, by mogła wywoływać skutki prawne. Do dnia dzisiejszego nie ma w obrocie prawnym prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę basenu olimpijskiego w Krakowie.
Decyzja o pozwoleniu na budowę badana przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym?
Właściciel nieruchomości sąsiadującej z nieruchomością na której ma powstać kontrowersyjna inwestycja, złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Skarga, została uznana za uzasadnioną i sprawa powróciła do organu II instancji jakim jest Wojewoda Małopolski.
Wojewoda jako organ nadzoru nad samorządem wydającym decyzje o pozwoleniu na budowę
Decyzje pozwoleniu na budowę wydaje Prezydent Krakowa, jako organ I instancji. Organem odwoławczym, czyli II instancji jest Wojewoda Małopolski. To decyzje organu II instancji podlegają zaskarżeniu.
Skargi, które rozpatruje Wojewódzki Sąd Administracyjny dotyczą decyzji organu II instancji, czyli Wojewody Małopolskiego. To do Wojewody jako organu odwoławczego , w trybie instancyjnym należy ocena czy miasto działało zgodnie z prawem wydając decyzje administracyjne dla inwestycji. Wojewoda uznał, że działanie było prawidłowe. Wojewódzki Sąd Administracyjny był innego zdania.
Czy prezydent Krakowa podejmuje decyzje niezgodne z prawem?
W sprawie budowy basenu olimpijskiego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wypowiadał się już trzykrotnie i za każdym razem stwierdzał naruszenie przepisów w stopniu skutkującym wyeliminowanie aktu z obrotu prawnego!
Wyrokiem z dnia 1 października 2020 roku ( sygn.. akt II SA/Kr 772/20), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego umarzającego postepowanie odwoławcze w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę właśnie basenu olimpijskiego.
Wcześniej , bo wyrokiem z dnia 10 lipca 2019 roku( sygn.. akt II SA/Kr 635/19), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego o niedopuszczalności złożenia odwołania przez właściciela nieruchomości sąsiadującej z kontrowersyjna inwestycją.
Wyrokiem z dnia 8 października 2020 roku ( sygn.. akt II SA/Kr 774/20), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego umarzającego postępowanie odwoławcze w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę basenu olimpijskiego.
Komentarz Redaktora Naczelnego:
Inwestycja budowy basenu olimpijskiego w Krakowie jest na liście obiektów dla realizacji których władze Krakowa ubiegają się rządowe gwarancje finansowe. Przepisy o finansach publicznych, są bezwzględnie obowiązujące i regulują procesy pozyskiwania środków pieniężnych i ich rozdysponowywania. Prawomocne pozwolenie na budowę jest podstawowym dokumentem umożliwiającym wszczęcie procedury ubiegania się o gwarancje rządowe lub dotację na realizację inwestycji.
Grzegorz Gorczyca Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej Nasz Kraków
om
Fot. wGospodarce
Źródło: Materiały Własne