Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, przewidujący nowe obowiązki i sankcje. Obowiązkowe ma być np. informowanie o umowach, przekraczających 10 tys. zł.
Zmiany niezbędne i oczekiwane!
Zgodnie z projektem, naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, za które grozić będzie odpowiedzialność, będzie nieopublikowanie informacji o tzw. zamówieniu bagatelnym.Zgodnie z propozycją, jednostka sektora finansów publicznych umieszcza w BIP lub na swojej stronie internetowej informację o udzieleniu zamówienia o wartości przekraczającej 10 tys. zł, w terminie 30 dni od dnia jego udzielenia. Informacja ma zawierać nazwę i adres podmiotu, ewentualnie dane osoby fizycznej, z którą zawarto umowę, a także informację o wartości i zakresie umowy, chyba że informacja o udzieleniu zamówienia została opublikowana na podstawie odrębnych przepisów.
Do sektora finansów publicznych należą:
1) organy władzy publicznej, w tym organy administracji rządowej, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz sądy i trybunały;
2) jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, związki metropolitalne;
3) jednostki budżetowe;
4) samorządowe zakłady budżetowe;
5) agencje wykonawcze;
6) instytucje gospodarki budżetowej;
7) państwowe fundusze celowe;
8) Zakład Ubezpieczeń Społecznych i zarządzane przez niego fundusze oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i fundusze zarządzane przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego;
9) Narodowy Fundusz Zdrowia;
10) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej;
11) uczelnie publiczne;
12) Polska Akademia Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne;
13) państwowe i samorządowe instytucje kultury;
14) inne państwowe lub samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw.
Projekt zawiera też szereg przepisów, które mają – zgodnie z deklaracjami wnioskodawców – usprawnić system odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych poprzez zmiany przepisów proceduralnych.
Komentarz Redaktora naczelnego:
Zmiany obowiązujących przepisów są niezbędne i dla swej skuteczności powinny następować w szybkim tempie. Projekt ustawy wprowadzi transparentność w zawieraniu umów finansowanych ze środków publicznych na każdym szczeblu. Proponowany projekt wprowadza zmiany stanowiące początek koniecznych reform w przepisach ustaw samorządowych. Tylko kompleksowe uporządkowanie wszystkich przepisów prawnych regulujących działalność samorządów, pozwoli na efektywne wykorzystanie środków publicznych. Szczególnie pilne jest wprowadzenie zmian w ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych i ustawie o dyscyplinie finansów publicznych.
Grzegorz Gorczyca Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej Nasz Kraków
om
Fot. Arch.
Źródło:biznes.interia.pl