„Węgiel kamienny i brunatny mają bardzo wysoki udział w wytwarzaniu energii. W pierwszej połowie 2020 roku wzrósł udział OZE w krajowym wytwarzaniu w porównaniu do generacji z pierwszej połowy 2019 roku, co jednak w dużej mierze wynika ze spadku całkowitej produkcji w Polsce” – pisze Teresa Wójcik, redaktor BiznesAlert.pl.
Węgiel nadal podstawowym paliwem
Pomimo pewnego spadku wciąż bardzo wysoki udział w wytwarzaniu energii ma węgiel kamienny i brunatny. W pierwszej połowie 2020 roku wzrósł udział OZE w krajowym wytwarzaniu w porównaniu do generacji z pierwszej połowy 2019 roku, co jednak w dużej mierze wynika ze spadku całkowitej produkcji energii w Polsce.
Wzrasta znaczenie źródeł odnawialnych
Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowany został wyraźny wzrost produkcji energii ze źródeł zaliczanych do kategorii „Inne odnawialne”. Dotyczy to np. biomasy. Z informacji za 2019 rok przedstawionych przez cztery wiodące spółki energetyczne wynika, że na niskim poziomie pozostawała produkcja energii z odnawialnych źródeł, zwłaszcza z fotowoltaiki. Rozpiętość jest tu następująca – od 0 procent w Enei do 0,35 procent w Enerdze (gdy udział energii wiatrowej w tej spółce wynosił 19,05 procent).
Raport o funkcjonowaniu Krajowych Sieci Energetycznych w 2019 roku
Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) opublikowały na początku 2020 roku raport podsumowujący funkcjonowanie Krajowych Sieci Energetycznych w 2019 roku według stanu na 31 grudnia 2019 rok. Z podanych w nim m.in. informacji wynika, że elektrownie węglowe stanowią zdecydowaną większość w polskim systemie elektroenergetycznym. Moc zainstalowana w elektrowniach korzystających z węgla kamiennego stanowi 49,27 procent ogólnej mocy, a z węgla brunatnego – 27,83 procent. Wyniki osiągnięte przez odnawialne źródła energii nie były specjalnie optymistyczne. Wprawdzie procentowa moc zainstalowana w KSE według stanu na 31 grudnia 2019 roku i pochodząca z OZE wynosiła około 21 procent. Prawie o 1,5 punktu więcej niż w 2018 roku jednak nie przekłada się to na taki sam udział w produkcji energii elektrycznej, której prawie 80 procent produkują elektrownie węglowe.
Spadek produkcji, zwiększenie importu
Wiceprezes Grupy Tauron Marek Wadowski poinformował, że produkcja energii elektrycznej w Polsce w pierwszym kwartale tego roku spadła o 4,6 procent. Popyt na energię elektryczną był w dużym stopniu pokrywany przez import, który wzrósł w pierwszym kwartale 2020 roku o prawie 60 procent względem poprzedniego roku.
om
Fot. Arch.
Źródło: biznesalert.pl