W piątek 17 lipca 2020 r. w Krakowie w wieku 91 lat zmarła Aleksandra Szurmiak-Bogucka, jedna z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów, badaczka i znawczyni kultury muzycznej Karpat, wykładowczyni i prelegentka konferencji, seminariów i warsztatów, jurorka konkursów folklorystycznych, autorka wielu fachowych publikacji, niekwestionowany autorytet kilku pokoleń muzyków, folklorystów, regionalistów, animatorów kultury. Była wieloletnią jurorką Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (od 1970 r. do 1990 r.), przewodniczącej Międzynarodowej Rady Artystycznej MSF w Wiśle, Żywcu i Szczyrku (od 1990 r. do 2017 r.) – przeglądów organizowanych w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Była także jurorką Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”. Nieoceniona konsultantka góralskich zespołów, udzielająca fachowych porad, a także wykładowczyni podczas organizowanych kursów instruktorskich, seminariów i forów, dotyczących góralskiej muzyki ludowej oraz lokalnych tradycji.
Aleksandra Szurmiak-Bogucka urodziła się w 1928 r. w Nowym Sączu. Ukończyła średnią szkołę muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu oraz studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1953 r. Przeprowadziła wiele badań terenowych badając ludowe dziedzictwo muzyczne poszczególnych grup etnograficznych, głównie Polski południowej. Specjalizowała się w tradycyjnej kulturze muzycznej polskich Karpat i Podkarpacia. Pracę zawodową rozpoczęła w 1954 roku w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, w Sekcji Badania Muzyki Ludowej pod kierunkiem Jadwigi i Mariana Sobieskich. Od 1953 r. była członkiem Krakowskiej Ekipy Regionalnej, w której – razem z mężem Kazimierzem Boguckim – w latach pięćdziesiątych dokonywała nagrań i zapisów tradycyjnego folkloru muzycznego (w ramach tak zwanej Akcji Zbierania Folkloru Muzycznego).
Pozostawiła bogaty dorobek, składający się min. z kilku tysięcy pieśni, melodii i wywiadów u Lachów Sądeckich i Limanowskich, Górali Skalnego i Niżnego Podhala, Górali Żywieckich, Rytersko-Piwniczańskich, Gorczańskich, Pienińskich, Spisza, Orawy, Łemków, Krakowiaków – zwłaszcza Krakowiaków Wschodnich, a wcześniej na obozach uczelnianych w regionie Kurpiów i Mazowsza. Od 1965 do 1991 roku pracowała jako kierownik redakcji Dawnej Muzyki Polskiej i Folkloru w Polskim Wydawnictwie Muzycznym w Krakowie. Opracowała wiele programów dla zespołów regionalnych, nagrań na płyty i kasety magnetofonowe, wykonywała transkrypcje pieśni do zbiorów innych autorów. Wykładała równocześnie w Studium Folklorystycznym w Nowym Sączu (1985-1992), na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kursach dla instruktorów zespołów podhalańskich.
Pogrzeb odbędzie się w Łącku, obok Nowego Sącza, dnia 24 lipca, będzie miał transmisję modlitw przy trumnie zmarłej od godz. 13.30,
następnie mszy św. o godz.14.00 z kościoła parafialnego p.w. Jana Chrzciciela.Link dostępny jest stale na stronie parafii.
om
Fot. Arch.
Źródło:limanowa.in