Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w obszarze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
„Walczyć o środowisko musimy wszyscy, tylko wtedy osiągniemy rezultaty. Stąd, po raz pierwszy w historii, Małopolska uruchamia otwarty konkurs dla NGO-sów ze wszystkich miejscowości, działających z zakresie ochrony środowiska. Jest on naturalnym podsumowaniem wieloletnich działań samorządu województwa w tym zakresie, a zarazem otwarciem się na nowe inspiracje” – powiedział wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.
Konkurs ma na celu wyłonienie projektów nieszablonowych, służących dobru publicznemu i edukacji ekologicznej. Mogą je zgłaszać, a następnie realizować, podmioty pożytku publicznego: organizacja pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia.
„Z dużą satysfakcją uczestniczę w dzisiejszym wydarzeniu. Małopolska jest wśród liderów w naszym kraju jeśli chodzi o ochronę środowiska. Wspólna ochrona środowiska, dbałość o jakość powietrza, troska o naszych najmniejszych przyjaciół – zwierzęta – ma służyć nam wszystkim i naszemu wspólnemu dobru. Cieszę się, że jeszcze szerzej otwieramy się na współpracę z organizacjami, fundacjami i stowarzyszeniami” – – dodał radny Robert Bylica.
Małopolska przoduje w realizacji programów ekologicznych
Konkurs ma na celu wypromowanie postaw proekologicznych w naszym regionie. Tematyka powinna być związana między innymi z przeciwdziałaniem zmianom klimatu, segregacją i zapobieganiem powstawania odpadów i ochroną powietrza. Całkowita kwota dofinansowań w konkursie „EkoMałopolska”, dedykowanym organizacjom pożytku publicznego, w roku 2020 to 300 tys. zł. Termin składania ofert upływa 10 sierpnia 2020 r. Małopolska jest krajowym liderem, jeśli chodzi o ochronę środowiska.
Programy zintegrowane, antysmogowe, Ekointerwencja, ekodoradcy…
Małopolska , jako jedyny region w UE, prowadzi aż dwa programy zintegrowane LIFE. Dzięki projektowi „LIFE Małopolska w zdrowej atmosferze” opracowane zostały między innymi: Program ochrony powietrza, nowatorskie w skali kraju uchwały antysmogowe dla regionu i Krakowa oraz aplikacja Ekointerwencja, a w regionie działa 67 ekodoradców.
om
Fot. Arch.
Źródło: malopolska.pl