Kraków jako miasto uważane za studenckie oraz turystyczne na ograniczeniach związanych z pandemią stracił bardzo dużo. W zeszłym roku turyści w krakowskich hotelach, kawiarniach, restauracjach czy też muzeach i innych instytucjach kulturalnych zostawili, jak szacuje się, ok 12 mld złotych. Dziś wiadomo, że brak tych środków oznacza problemy w lokalnej branży turystyczno – gastronomicznej jak kulturalnej.
Instytucje kulturalne szukają pieniędzy!
Odwołane premiery, spektakle, koncerty, wernisaże, spotkania, zajęcia, warsztaty, to są straty utraconych możliwości. Inna kwestia to realizacja wielu projektów on-line, bezpłatnie , które mogły być zrealizowany jako płatne i przynieść korzyści finansowe na realizację kolejnych wydarzeń kulturalnych. Pandemia koronawirusa bardzo mocno odbił się na sytuacji finansowej miejskich instytucji kultury.
Ile straciły Krakowskie instytucje związane z kulturą?
Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK na bieżąco zbiera i analizuje dane finansowe podmiotów podległych mu.
“ Przychody utracone w czasie zamknięcia instytucji dla publiczności wynoszą 17,7 mln zł. Jeśli od tej kwoty odejmiemy nieponiesione koszty (m.in. związane z niezrealizowanymi wydarzeniami, ograniczonymi wydatkami na promocję, wyjazdy i delegacje, zlecenie usług na zewnątrz oraz mniejszymi kosztami mediów) w wysokości 14,8 mln, to na koniec maja otrzymujemy realną stratę w wysokości prawie 3 mln. Według naszych szacunków i na podstawie informacji z instytucji, do końca roku kwota ta wzrośnie do 12 mln zł. “ tłumaczy Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.
Według prowadzonych szacunków Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK frekwencja obrazująca korzystanie z oferty kulturalnej miasta jest aktualnie na bardzo niskim poziomie. Rok temu, w porównaniu z analogicznym okresem , muzea odwiedziło w czerwcu br. prawie osiem razy mniej osób. Gorzej sytuacja przedstawia się w miejskich teatrach.
Najtrudniejsza sytuacja finansowa jest w tych placówkach, które dotychczas znaczną część swojej działalności finansowały z biletów wstępu – są to Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Teatr Bagatela, Ludowy i Groteska czy Nowohuckie Centrum Kultury.
“Będziemy robić wszystko, żeby utrzymać 163 miejskie placówki kultury i zachować miejsca pracy. Na koniec ubiegłego roku w instytucjach kultury mieliśmy 1935 etatów. Dla zachowania tych miejsc pracy i utrzymania placówek potrzebna jest dodatkowa dotacja, która zostanie przeznaczona na bieżące funkcjonowanie” – mówi dyrektor Katarzyna Olesiak.
Projekt “Kultura Odporna”
W związku z trudną sytuacją w dziedzinie kultury w trakcie jak i po wprowadzonych ograniczeniach, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK przygotował pakiet działań wspierających sektor kultury i twórców. Działanie projektu jest oparte na interwencji i wsparciu zarówno indywidualnych twórców oraz animatorów, jak i organizacji pozarządowych, instytucje, przedstawiciele najważniejszych sektorów kreatywnych, w tym, m.in.: producenci muzyczni i audiowizualni, sektor sztuk wizualnych, sektor filmowy i branża książki. Wartość całego pakietu narzędzi wspierających sektor kultury szacowany w tej chwili jest na kwotę ok. 12 milionów złotych.
Marcin Mierzwa
Fot. Arch.