Dzięki zwycięstwu w konkursie AGH ma szanse przyczynić się do rozwoju jednej z najbardziej przyszłościowych gałęzi przemysłu.
Rektor-elekt, prof. Jerzy Lis – kierownik projektu w AGH, tak skomentował ten sukces: „To dla nas nadzwyczajne wyróżnienie. Będziemy wspólnie z partnerami z Europy tworzyć sieć uniwersytetów kosmicznych. Rozwijanie dyscyplin wykraczających poza nasz ziemski glob to kierunek rozwoju najlepszych uczelni na świecie. […] Dodatkowo to dla nas motywacja, aby Akademia mogła pozostawić swój wkład w rozwój dyscypliny przyszłości, jaką jest kosmos i jego lepsze poznanie. Zaczynamy drugie stulecie działalności Akademii z ambitnymi planami rozwijania zaawansowanych technologii sektora kosmicznego.„
Jak podaje space24.pl, Uniwersytety Europejskie działają w formule porozumienia i współdziałania instytucji szkolnictwa wyższego z całej Unii. Tworzą swoistą one sieć uczelni, których zadaniem jest integracja Europejczyków i poprawa konkurencyjności uczelni z Europy.
Partnerami AGH w konsorcjum UNIVERSEH są: Uniwersytet w Tuluzie (Francja), Uniwersytet Luksemburski (Luksemburg), Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie (Niemcy) oraz Uniwersytet Techniczny w Luleå (Szwecja). Uzyskanie statusu Uniwersytetu Europejskiej przez AGH oznacza w praktyce możliwość współpracy z pozostałymi partnerami z sieci, nad technologiami przemysłu kosmicznego. Zadaniem konsorcjum oprócz kształcenia jest także prowadzenie badań m.in. w zakresie telekomunikacji, klimatu czy zrównoważonego rozwoju sektora kosmicznego. Współpraca uczelni będzie koncentrować się w obszarach związanych z inżynierią kosmiczną oraz biznesem około kosmicznym, naukami społecznymi, medycyną czy sztuką.
om
Fot. Arch.