Rok szkolny zakończony, pomimo nietypowego końca szkoły wszyscy mówią, że wreszcie nadeszły wakacje. Jedni z powodu kłopotów z ograniczeniami związanymi z pandemią, inni zaś z powodu oczekiwania na lepsze warunki do podróżowania po mieście. Jedni, ani drudzy są niezadowoleni. Zmotoryzowani mieszkańcy Krakowa coraz głośniej mówią, że czas na koniec ery Dyrektora ZTP Łukasza Franka i podpisują petycję ws. Jego odwołania.
Mieszkańcy pytają.
” Kiedy powrót do normalności? My mieszkańcy już pracujemy, chodzimy na zakupy oraz normalnie żyjemy – jak przed pandemią, teraz kolej na powrót do normalności UMK!” – piszą mieszkańcy krakowa na facebooku.
Mieszkańcy są niezadowoleni ze zmian wprowadzonych w ramach projektu “Tarcza dla mobilności” , który znacznie ograniczył ruch na wielu krakowskich ulicach – zwłaszcza tych głównych. Ograniczenia, zwężenia pasów wprowadziły chaos i paraliż. W dodatku komunikacja miejska nie zapewnia mieszkańcom możliwości normalnego podróżowania po mieście przez ograniczenia w kursach jak również zwiększoną częstotliwość. Mieszkańcy chcąc normalnie żyć zmuszeni są do podróży samochodem, gdyż jak mówią mieszkańcy 2 godzinny powrót do domu komunikacją miejską to horror – bowiem chodzi nie tylko rzeczywisty czas przejazdu, ale również o czas oczekiwania na kurs oraz przesiadkę.
Klimatyzacja w pojazdach?
Mieszkańcy się oburzają, gdyż nie tak dawno mówiono o tym, że klimatyzacja będzie włączona w autobusach, a tymczasem niektóre pojazdy jeżdżą bez klimatyzacji i to przy 28 stopniach Celsjusza na zewnątrz w cieniu! Słyszymy w dodatku, że kierujący pojazdem otrzymują komunikaty z Głównej Dyspozytorni “ Prosimy o wyłączenie klimatyzacji”. Mieszkańcy są oburzeni warunkami w autobusach, jakie są podczas dni z temperaturą powyżej 24 stopni Celsjusza.
Petycja ws. odwołania Dyrektora Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie
Podpisy zbierane są na portalu – https://www.petycjeonline.com/dymisja_ukasza_franka_urzdnika_odpowiedzialnego_za_baagan_w_krakowie
Oto pełna treść petycji:
Cytat: “Dymisja Łukasza Franka, urzędnika odpowiedzialnego za chaos na ulicach Krakowa Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa
My, Krakowianie, domagamy się od Pana, jako Prezydenta naszego ukochanego Miasta, natychmiastowej dymisji Łukasza Franka – dyrektora Zarządu Transportu Publicznego. Łukasz Franek odpowiada za ograniczenie w czasie pandemii kursów komunikacji miejskiej, czym naszym zdaniem narażał życie i zdrowie mieszkańców Krakowa. W ostatnim czasie, bez jakichkolwiek konsultacji, Łukasz Franek autorytarnie wprowadził „Tarczę dla Mobilności”, która nas antagonizuje. Te drastyczne posunięcia są kpiną z mieszkańców, a odbywają się bez rozmów choćby z przedstawicielami Rad Dzielnic.
Radykalne i szkodliwe eksperymenty dotyczą ważnych krakowskich ulic i alei: Wielopola, Grzegórzeckiej, Dietla, Meissnera, Mikołajczyka, Mogilskiej, Nowohuckiej, Andersa, 3 Maja oraz Ronda Grunwaldzkiego. Efekt jest taki, że większość Krakowian traci czas i nerwy w korkach. Nie możemy pojąć, jak mógł Pan pozwolić Łukaszowi Frankowi na tak szokujące decyzje. Czyżby był to początek realizacji Pana zobowiązania, aby do 2030 roku nasze miasto stało się miastem zeroemisyjnym, w którym będziemy poruszać się wyłącznie pojazdami nie emitującymi spalin, oraz przestaniemy używać np. pieców gazowych?
Sprawy zaszły zbyt daleko i naszym zdaniem to również Pan jako Prezydent jest odpowiedzialny za:
1. Podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej
2. Podwyżki opłat za parkowanie w strefie
3.Działania zmierzające do objęcia całego miasta strefą płatnego parkowania
4.Fatalny stan infrastruktury torowej
5.Skandalicznie przedłużający się remont ul. Krakowskiej
6.Ograniczenia kursów komunikacji w czasie zarazy
7.Zwężanie ulic pod pozorem poprawy bezpieczeństwa pieszych i komfortu rowerzystów. Ci ostatni stanowią zaledwie 2 procent uczestników ruchu
8. Utrudniania przewozom samochodowym (taxi) wykonywania swojej pracy.
9. Tworzenie stref ograniczonego ruchu.
Dlatego oczekujemy od Pana stanowczej reakcji – dymisji Łukasza Franka, dyrektora ZTP. Kraków nie jest jego piaskownicą!
Mateusz Jaśko „Co jest nie tak z Krakowem”, „Stowarzyszenie Nic o Nas Bez Nas”
-Koniec cytatu.
Marcin Mierzwa
fot.