Światowa Organizacja Zdrowia mówi o zachorowaniach potwierdzanych testami diagnostycznymi …
– Obserwujemy wypłaszczenie krzywej zachorowań lub jej powolny spadek, ale w przypadku pojawienia się nowego szczytu zachorowań trzeba niezwłocznie przywrócić działania z zakresu zdrowia publicznego – mówi dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce.
Jak podaje Wikipedia, choroba – jedno z podstawowych pojęć medycznych; ogólne określenie każdego odstępstwa od pełni zdrowia organizmu. Choroba manifestuje się objawami.
Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, testy są najlepszym sposobem wskazania, gdzie pojawiają się nowe ogniska koronawirusa. Stąd ważne, żeby wszystkie kraje wciąż utrzymywały dużą liczbę testów u osób, u których podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2 na podstawie objawów klinicznych. Zgodnie z tym zaleceniem testom powinno sie poddawać osoby z objawami. A w Polsce?
W Polsce sprawdza się zakażenia testami przesiewowymi u osób bez objawów chorobowych
Badanie przesiewowe, badanie skriningowe, skrining – profilaktyczne badanie przeprowadzane wśród osób niemających objawów danej choroby w celu jej wykrycia i wczesnego leczenia, co zapobiega poważnym następstwom tej choroby w przyszłości – podaje Wikipedia.
WHO zaleca robienie testów diagnostycznych , ale wyłącznie u osób mających objawy kliniczne zakażenia , a w Polsce robi się badania przesiewowe.
Jak podaje infodent24: „Skala realizowanych badań przesiewowych górników i ich rodzin nie ma sobie równej w Europie – zapewniał Janusz Cieszyński. Projekt ten powinien być sfinalizowany do 21 czerwca. Po tym czasie dynamika rejestrowanych przypadków zakażeń powinna spadać” – ocenił wiceminister zdrowia.
– Na wczorajszy wynik zdecydowany wpływ mają wyniki badań przesiewowych w kopalniach. Trzeba jednak przy tym wziąć pod uwagę że w granicach 98 proc. zakażeń wśród górników to zakażenia bezobjawowe. Na Śląsku nie mamy ani wzrostu zajętych łóżek szpitalnych ani respiratorów. Mamy wolnych ponad 60 proc. łóżek i 88 respiratorów – wskazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, jak podaje polsatnews.
– Pandemia wywołana koronawirusem to nowość. Ten wirus jest trudny do powstrzymania ze względu na niektóre jego cechy, m.in. to, że u niektórych osób w przedklinicznej fazie choroby jego ilość w organizmie może być duża tuż przed wystąpieniem objawów, około jeden–dwa dni wcześniej. Takie czynniki sprawiają, że trudno określić ognisko choroby i ją opanować – mówi agencji Newseria Biznes dr Paloma Cuchi.
– Wszystkie kraje muszą mieć świadomość konieczności monitorowania pandemii. Obecnie obserwujemy wypłaszczenie krzywej zachorowań lub jej powolny spadek, ale w przypadku pojawienia się nowego szczytu zachorowań trzeba niezwłocznie przywrócić działania z zakresu zdrowia publicznego – wskazuje przedstawicielka WHO w Polsce.
Kluczem do sukcesu są testy, które pozwalają określić, gdzie pojawiają się nowe ogniska koronawirusa, i odpowiednio na to zareagować. Stąd ważne, żeby wszystkie kraje wciąż wykonywały dużą liczbę testów u osób, u których podejrzewa się zakażenie SARS-CoV-2 na podstawie objawów klinicznych takich jak gorączka czy trudności w oddychaniu.
Polska zmieniła zasady kwarantanny?
Obecnie w Polsce na kwarantannie przebywa blisko 100 tys. osób. W połowie miesiąca Ministerstwo Zdrowia zmieniło jej zasady. Zgodnie z rozporządzeniem od 17 czerwca obowiązkowa kwarantanna ma trwać do czasu uzyskania ujemnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (ale nie dłużej niż 14 dni, licząc od dnia następującego po styczności lub narażeniu na zakażenie).
Koronawirus, SARS-COV-2, COVID-19…
Wirus SARS-COV-2 należy do grupy koronawirusów.
Jak podaje onkonet.pl, podstawową drogą szerzenia się wirusa SARS-CoV2 jest droga kropelkowa. Aerozol rozpylany przez chorych w czasie kaszlu, wdychany przez osoby zdrowe w dostatecznej do zakażenia ilości jest najczęstszą drogą zakażenia.
W grudniu 2019 roku w Chinach, w mieście Wuhan wystąpiły infekcje dróg oddechowych, które podobnie jak w latach 2002-3 u niektórych chorych wywoływały ciężką niewydolność oddechową. Koronawirus izolowany od tych chorych zawiera materiał genetyczny w 96,2% identyczny z SARS-CoV zidentyfikowanym w 2002 roku. Międzynarodowy Komitet do spraw Systematyki Wirusów (International Committee on Taxonomy of Viruses, ICTV) nadał mu nazwę SARS-CoV-2 (severe acute respiratory syndrome – coronavirus 2). Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) zgodnie z przyjętymi przez tą organizację wytycznymi dotyczącymi mianownictwa, nazwała chorobę wywoływaną przez tego wirusa COVID-19 (coronavirus disease 2019).
Koronawirusy, to nazwa grupy do której należy SARS-COV-2 . COVID-19 to nazwa zapalenia płuc, które może rozwinąć się u niektórych zakażonych wirusem SARS-COV-2 . W środkach masowego przekazu używa się tych pojęć zamiennie, co może wpływać na nieuzasadnione obawy o swoje zdrowie wśród czytelników.
om
Fot. Arch.