Jak zareagują samorządy na pomysł Małopolskiego Konserwatora Zabytków?
Wpisujemy do rejestru zabytków układy urbanistyczne historycznych miasteczek małopolskich. Teraz przyszedł czas na Skawinę.Obawy przed „blokowaniem jakichkolwiek inwestycji” są całkiem nieuzasadnione – pisała 29 maja na FB Małopolska Konserwator Zabytków prof. Monika Bogdanowska
Obawy o inwestycje
Jednak już w czerwcu jeden z krakowskich deweloperów prowadzący przebudowę zabytkowej kamienicy uznał za uzasadnione swoje obawy, ponieważ został ukarany za naruszenie zabytkowej materii bez uzgodnień z Konserwatorem. Efekt – wniosek Małopolskiego Wojewody do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o odsunięcie prof. Moniki Bogdanowskiej od nadzoru nad pracami przy spornej inwestycji.
– Wpis to nie tylko kwestia ochrony układu (skali, wielkości, lokalizacji zabudowy), ale też wielka szansa na promocję miejscowości i pozyskiwanie dotacji na prace rewitalizacyjne – pisała prof. Monika Bogdanowska.
Śliczny rynek paskudne otoczenie
Jaki los spotka projekt wpisania do rejestru zabytków układów urbanistycznych miasteczek małopolskich? Te miejsca są skarbnicą wiedzy o historii regionu i Polski. Mają szczęście, jeżeli znajdzie się lokalny historyk, pasjonat, który swoją wiedzą o danym miejscu potrafi zadziwić utytułowanych specjalistów. Ale taka osoba nie posiada narzędzi do ochrony zabytkowych miejsc.
Przejeżdżając przez małopolskie stare miasteczka często mijamy pięknie odrestaurowany ryneczek, a potem widzimy nieestetyczne i niszczące architekturę krajobrazu obiekty lub niszczejące zabytkowe budowle, które są już poza ślicznym centrum. Wpisanie całego zespołu urbanistycznego w rejestr zabytków niewątpliwe spowoduje konieczność zmian trudnych dla mieszkańców i samorządu. Natomiast jest to inwestycja w przyszłość miasta, która może dać długofalowe ekonomiczne i społeczne zyski.
Czy takie spojrzenie na inicjatywę Małopolskiej Konserwator Zabytków jest uzasadnione? Zapytamy o to jako pierwszy samorząd Skawiny.
MKud
Fot. Arch.