Przeszczepy nerek w Krakowie będzie wykonywał tylko Szpital Uniwersytecki.
Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant” zostało poinformowane o zakończeniu programu przeszczepiania nerek dyrekcja w Szpitalu Jana Pawła II. – .„Poltransplant” To państwowa jednostka odpowiedzialna za realizację programu transplantacji. Decyzja dyrekcji Szpitala Jana Pawła II oznacza koniec przeszczepów nerek i brak możliwości kwalifikowania do przeszczepów w tej placówce. Większość pacjentów zostanie przeniesiona do Szpitala Uniwersyteckiego.
Jak podaje KRKnews, Dyrekcja Szpitala Jana Pawła II nie podała żadnych powodów zakończenia programu przeszczepiania nerek. Przedstawiciele szpitala kończącego przeszczepy zapewnili jedynie, że program transplantacji nerek nie jest zagrożony.
O zaskoczeniu mówi Bogdan Niekowal, chirurg, transplantolog ze Szpitala Jana Pawła II. Twierdzi, że nie było żadnej informacji w tej sprawie, nie było też przyczyn do podjęcia decyzji o zamknięciu ośrodka przeszczepiania nerek. – My nie wiemy, o co chodzi. Została nam przedstawiona tylko decyzja. I tyle wiemy – odpowiada dr Maciej Kowalewski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantologii klinicznej na pytanie „ale o co chodzi?”
Transplantacja jest ratunkiem dla chorych ze schyłkową niewydolnością nerek, dializowanych lub zbliżających się do dializy. Dzięki udanemu przeszczepieniu pacjenci nie muszą poddawać się dializom. To szansa na życie bez ciągłych pobytów na szpitalnym oddziale.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie rocznie przeprowadzanych jest kilkadziesiąt zabiegów transplantacji nerek od dawców zmarłych. Pacjenci przebywają najpierw na Oddziale Klinicznym Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Gastroentorologicznej i Transplantologii, a następnie na Oddziale Klinicznym Nefrologii.
Od grudnia 2017 r. roku Szpital Uniwersytecki uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie nerek od dawców żywych. To świetna wiadomość dla chorych, którzy wciąż oczekują na przeszczepienie nerki. Taki zabieg jest najlepszym wyborem dla Pacjenta, ponieważ pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania, zaplanować operacje, zminimalizować czas, kiedy narząd jest poza organizmem człowieka oraz odpowiednio dobrać immunologicznie. Para dawca-biorca jest dokładnie przebadana, a zabieg pobrania i transplantacji nerki jest bezpieczny dla dawcy i biorcy.
om
Fot. Arch.