Z okazji 700- lecia ustanowienia w Archidiecezji Krakowskiej Święta Bożego Ciała zostały wybite złote, pamiątkowe medale dla wiernych. Zasilą fundusz remontowy świątyni, której fundatorem był Kazimierz Wielki , a historia Zakonu Kanoników Luterańskich, którzy służą w świątyni sięga IV wieku.
Bazylika Bożego Ciała może poszczycić się największym instrumentem w Krakowie. Są organy na 5950 piszczałek i 25 dzwonów. W czasie koncertów są podświetlane, co daje niezwykły efekt. Jest jedną z największych i najważniejszych świątyń w mieście. Konserwacja jej wnętrza znalazła się na liście projektów kluczowych, które w miały zapewnione finansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
Kościół Bożego Ciała został wybudowany w XIV i XV wieku. Jego fundatorem był Kazimierz Wielki. Świątynia ma 73 m długości, 24 m szerokości i prawie 30 m wysokości. Wewnątrz znajduje się XVII- wieczny ołtarz główny z obrazami włoskiego malarza tworzącego w Krakowie Tomasza Dolabella. W 2014 r. zakończyła się konserwacja ołtarza trwająca prawie cztery lata.
Zakon Kanoników Regularnych Laterańskich wywodzi się z tzw. biskupich wspólnot kleryckich tworzonych od IV wieku. Wśród tych wspólnot jedną z bardziej znanych jest wspólnota utworzona przez św. Augustyna w Hipponie. Święty Augustyn jako biskup zorganizował w swoim domu biskupim klasztor, a swoje przemyślenia i doświadczenia zapisał w regule. Życie zakonne winno się według niej cechować jednością we wspólnym życiu, zaś poszczególne wskazania są bardzo praktyczne i dostosowane do apostolskiego charakteru życia zakonnego. Zasady w niej są proste i może dlatego genialne w swej wymowie, gdyż autor zaleca zakonnikom trzy podstawowe elementy: modlitwę, posłuszeństwo i pracę.
oprac. MKUD
Fot. Arch.