Miasto nie dba o bezpieczeństwo mieszkańców?
Funkcjonowanie komunikacji zbiorowej w dużych miastach takich jak Kraków to podstawa rozwoju gospodarczo – kulturowego jak również walka z wykluczeniem komunikacyjnym ościennych gmin. Nie ma więc absolutnie nic wspólnego strona ekonomiczna z aspektem korzyści płynącym z komunikacji. Gdybyśmy jednak zestawiono w tabeli koszty ponoszone przez miasto na komunikację zbiorową, a z drugiej strony korzyści płynące z dobrze funkcjonującej komunikacji mieliśmy świadomość, że dobrze zarządzana komunikacja – częstotliwość kursów dostosowana do aktywności podróżnych, wpływa korzystnie, a zyski są znacznie większe, niżeli największy optymista by przypuszczał. Jak to możliwe? Po pierwsze bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza teraz w dobie pandemii koronawirusa – więcej kursów to więcej miejsca w pojazdach a tym samym mieszkańcy nie muszą w “ścisku” podróżować – mogą zachować bezpieczną odległość i najprościej rzecz ujmując nie zarażać się.
Po drugie, przez fakt ogromnych cięć w rozkładzie jazdy wielu mieszkańców po prostu wybrało własne samochody, podróżni zostali skutecznie zniechęceni korzystaniem z komunikacji zbiorowej, o czym przekonujemy się każdego dnia. W dniu 9 czerwca, pokłosie cięć w rozkładzie jazdy komunikacji zbiorowej można było zauważyć próbując podróżować alejami trzech wieszczów.
“Bardzo dawno nie było takich korków w tym miejscu” – komentuje dla nas pan Rafał, kierowca miejskiego autobusu.
Patrząc na proponowane zmiany, nie widzę, aby sytuacja szybko mogła się poprawić. Z jednej strony miasto, które aktualnie boryka się z narastającym problemem braku pieniędzy w miejskiej kasie, z drugiej strony fakt, że oszczędności wprowadzone w komunikacji miejskiej jeszcze bardziej negatywnie odbiją się na przychodach miasta z tytułu sprzedaży biletów czasowych bądź okresowych.
Zmiana rozkładu jazdy
od 13 czerwca zostanie przywrócony ruch tramwajowy w tunelu pod dworcem kolejowym.
“linie 5, 6, 10, 16, 17, 71, 76, 78 – pozostaną zawieszone;
linia 19 – zostanie przywrócona na stałą trasę i będzie kursować we wszystkie dni tygodnia, przez cały dzień;
linia 50 – zostanie przywrócona na stałą trasę;
częstotliwość kursowania linii tramwajowych w soboty do ok. godz. 18:00 – 20:00 zostanie zwiększona do 20 minut. W godzinach wieczornych i w pozostałe dni tygodnia pozostanie bez zmian.” – czytamy w komunikacie ZTP.
Funkcjonowanie komunikacji w długi weekend
W Najbliższy czwartek 11 czerwca br. ( Boże Ciało) komunikacja miejska będzie funkcjonować w/g rozkładów świątecznych. Warto jednak podkreślić, że w związku z wieloletnią tradycją procesji wiernych, mogą wystąpić opóźnienia autobusów.
W piątek, 12 czerwca br, komunikacja będzie funkcjonować tak ,jak w dni powszednie. Wyjątek dotyczyć będzie jednej linii 134, która będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy. W godzinach 9:00 do 18:00, gdy pogoda będzie sprzyjająca, kursować będzie co 15 minut. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych częstotliwość będzie co 30 minut.
W sobotę 13-go czerwca, rozkład jazdy według sobotniego rozkładu jazdy
W niedzielę 14-go czerwca, rozkład jazdy według świątecznego rozkładu jazdy.
Marcin Mierzwa
Fot. Arch.