Małopolski sanepid informuje, iż na dzień 2 czerwca 2020r. w regionie odnotowano:
- zakażonych koronawirusem –1231 osób
- zmarłych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem: 40 osób
- wyleczonych ( ozdrowieńców) – 887 osób
- hospitalizowanych: 45 osób
- pozostaje w izolacji mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 254 osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 – : 1122 przebadanych osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 w poprzedniej dobie: 1370 osób
Koniec epidemii w Małopolsce?
Ostatniej doby przebadano 1122 mieszkańców małopolski i ustalono bardzo niski poziom liczby nowych zakażeń, bo tylko 5 osób, co daje 0,36% .
Potwierdzona obecność koronawirusa w Europie w grudniu 2019
Jak podaje TVN24, pacjent we Francji, który w grudniu usłyszał, że ma zapalenie płuc, był chory na COVID-19. Potwierdził to test genetyczny, więc pojawiło się podejrzenie, że koronawirus SARS-CoV-2 dotarł do Europy wcześniej niż sądzono. W podparyskim szpitalu w grudniu zeszłego roku 43-letni Amirouche Hammar leczony był na ciężkie zapalenie płuc. Wtedy nikt jeszcze nie wiedział, że to choroba nazywana dziś COVID-19.Dziś lekarz, który opiekował się pacjentami z nietypowym zapaleniem płuc, postanowił zbadać pobrane od nich próbki.
„Miałem zachowane próbki od 24 pacjentów leczonych u nas w grudniu z podobnymi ciężkimi objawami. Wykonaliśmy teraz dokładne testy genetyczne, w tym jednym przypadku dały one wynik pozytywny” – informuje prof. Yves Cohen, ordynator oddziału intensywnej terapii szpitala w Bobigny.
WHO wystosowało apel do wszystkich rządów o zbadanie posiadanych próbek
To oznacza, że nowy koronawirus krążył po świecie już pod koniec zeszłego roku. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby podobne badania próbek pobranych w ostatnich miesiącach od pacjentów z nietypową grypą czy zapaleniem płuc przeprowadziły wszystkie kraje, do których dotarła pandemia COVID-19.
„To rzuca zupełnie nowe światło na rozwój i przebieg tej pandemii. Czekamy na wyniki badań z innych krajów. Da to nam nowy, jaśniejszy obraz” – twierdzi Christian Lindmeier, rzecznik WHO.
Czy koronawirus był w Polsce w grudniu 2019 roku?
Polska także odpowiedziała na ten apel. Minister zdrowia zlecił Agencji Badań Medycznych dokładne sprawdzenie starszych próbek pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2.
” Rzeczywiście, takie przypadki mogły być, więc agencja te badania przeprowadzi ponownie i wtedy będziemy wiedzieli, czy ewentualnie wcześniej w Polsce taki przypadek też nie wystąpił” – informuje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Kiedy poznamy wyniki badań próbek pobranych od polskich pacjentów ?
Na razie 4 marca to oficjalna data pojawienia się koronawirusa w Polsce. Minister Szumowski w odpowiedzi na apel WHO zlecił dokładne badanie próbek pobranych w ostatnich miesiącach od pacjentów z nietypową grypą czy zapaleniem płuc.
Jakie są wyniki przebadanych próbek w Polsce?
Nadal oczekujemy na opublikowanie wyników.
Koronawirus w Europie: „Śmiertelność wraca do poziomów sprzed koronawirusa.
Jak podaje money.pl, śmiertelność w Europie wraca do poziomów sprzed koronawirusa. Na przełomie maja i czerwca sytuacja niemal wróciła już do normy. To dane EuroMOMO, czyli programu mierzenia śmiertelności w Europie. Jest prowadzony wspólnie przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób i WHO. Projekt tworzony jest przez duńskich analityków.
Niemcy i Włosi z coraz mniejszą liczbą infekcji
Jak podaje Money, z analizy ostatnich danych płynie jeszcze jeden wniosek. Kraje Zachodu dogoniły – a niektóre przegoniły – Polskę pod względem liczby nowych przypadków. Mają ich mniej.
Kraje Europy notują niższą nową dzienną liczbę zachorowań niż Polska.
Co jest powodem, że Polska która najwcześniej zastosowała jedne z najostrzejszych ograniczeń w gospopdarce uzyskuje tak słaby efekt w walce z pandemią? Jak to się stało, że cześć krajów europy nie zamroziła gospodarki, część nie zamykała szkół, a efekty w postaci liczby nowych zakażeń mają lepsze?
om
Fot.Arch.