Małopolski sanepid informuje, iż na dzień 30 maja 2020r. w regionie odnotowano:
- zakażonych koronawirusem –1203 osób
- zmarłych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem: 40 osób
- wyleczonych ( ozdrowieńców) – 851 osób
- hospitalizowanych: 45 osób
- pozostaje w izolacji mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 260 osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 – : 2470 przebadanych osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 w poprzedniej dobie: 2034 osoby
Niewielki wzrost ilości nowych zakażeń w Małopolsce
Ostatniej doby przebadano 2470 mieszkańców małopolski i ustalono bardzo niski poziom liczby nowych zakażeń, bo tylko 13 osób, co daje 0,52% .
Kto podpowiada rządowi w sprawie w sprawie makładanych reżimów sanitarnych na Polaków?
Jak podaje wiadomosci.wp.pl, nigdy wcześniej eksperci i lekarze nie byli tak mocno podzieleni w sprawie opinii na temat epidemii koronawirusa w Polsce. Zasadne jest pytanie , kogo zatem Rząd słucha mając do wyboru skrajnie rozbieżne opinie?
Czy eksperta powołanego przez Ministra Zdrowia?
Prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych został powołany przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, jako ekspert w sprawie koronawirusa. Niezrozumiale może brzmieć oświadczenie ministerialnego eksperta w którym wskazał, że ilosc zmarłych stanowi przedmiot sporu, a mała ilość chorych na koronawirusa stanowi „nasze szczęście”
„Możemy się sprzeczać, czy zmarłych jest 800, czy 1300, ale nie ma 10 tysięcy. Najważniejsze, że mamy dziesięć razy mniej zachorowań niż w Europie Zachodniej. Jaka jest tego przyczyna, dlaczego u nas jest mniej chorych, bardzo bym chciał to wiedzieć. Nie wiemy tego. Tak jest i to nasze szczęście „– oświadczył prof. Andrzej Horban.
Ministerialny ekspert podważa kompetencje innego lekarza
„My nie przyznajemy się do doktora Grzesiowskiego. Odbył trzytygodniowy staż na oddziale zakaźnym, potem zrezygnował i ma specjalizację z pediatrii” – powiedział prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych. Takie oświadczenie stanowi publicznie podważenie kompetencji znanego z wystąpień w mediach dr. Grzesiowskiego.
Komentarz dr Grzesiowskiego do słów prof. Andrzeja Horbana
Po obejrzeniu relacji z Senatu dr Paweł Grzesiowski jest zniesmaczony słowami krajowego konsultanta.
„Już wiemy, że nic nie wiemy. Po prostu mieliśmy szczęście, że jest tak mało chorych. A jeden profesor gawędzi, deprecjonując moją osobę, podając fałszywe informacje. Dziękuję za ten materiał. Tchnął optymizmem. Wiemy, dokąd zmierza kraj” – skomentował z ironią Grzesiowski.
Należy dodać, że dr Grzesiowski jest pediatrą, ale także immunologiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz bliźniaczego stowarzyszenia w USA.
Dr n. med. Paweł Grzesiowski, specjalista pediatra, immunolog bez kompetencji?
Dr n. med. Paweł Grzesiowski jest specjalistą pediatrą i immunolog. Ukończył Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor nauk medycznych, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń. W latach 1989 – 1998 asystent, potem adiunkt w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, następnie kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie. Obecnie Dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie oraz Prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń. Trener w dziedzinie jakości i bezpieczeństwa opieki zdrowotnej, współpracuje z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wykładowca akademicki od 2001 r., m.in. na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, w Studium Podyplomowym Prawa Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Dr Grzesiowski: „w rzeczywistości w Polsce mamy nawet około miliona przypadków zakażenia koronawirusem”
Jak podaje medonet.pl dr Grzesiowski wyjaśnił :”Musimy zacząć traktować COVID-19 jako dwie choroby: jedna choroba to jest ta, której się boimy, czyli zapalenie płuc, szpital, respirator i ryzyko śmierci, a druga to jest nosicielstwo, stan bezobjawowej obecności w drogach oddechowych, który niczym złym nie kończy się dla nosiciela poza tym, że jest on roznosicielem. My musimy te dwie jednostki chorobowe od siebie oddzielić, bo jeżeli będziemy traktować tak samo nosicieli jak ludzi chorych, to popadniemy w całkowitą zapaść – nie tylko gospodarczą, ale też i taką ludzką”
Czy ministerstwo zdrowia posiada stosowne analizy będące kluczowe w walce z epidemią?
„Dr Paweł Grzesiowski zarzucił Ministerstwu Zdrowia brak sensownych analiz, które są kluczową sprawą w walce z epidemią. – „W Polsce skład doradców rządu w walce z epidemią jest tajemnicą, nawet minister zdrowia przestał występować publicznie w towarzystwie przedstawiciela Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy dyrektora PZH. A takie rzeczy ukrywa się zazwyczaj wtedy, kiedy nie ma się czym pochwalić”– powiedział „Wyborczej”.
Senat bezskutecznie usiłuje ustalić liczbę zakażeń i pyta wiceministra.
Rzeczywistą liczby zakażeń postanowili ustalić senatorowie. Na ostatnim posiedzeniu komisji zdrowia domagali się wyjaśnień w sprawie rozbieżności pomiędzy oficjalną statystyką a szacunkami lekarzy. O przedstawienie rzetelnych wyjaśnień został poproszony Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister poprosił eksperta ministerialnego o wypowiedź w sprawie
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poprosił o zabranie głosu eksperta ministra zdrowia prof. Andrzeja Horbana. Ministerialny ekspert informacje ograniczył do podważenia kompetencji innego lekarza.
Kto ustali czy ilość zakażeń to już epidemia?
Najpierw ustalmy czy jest epidemia, bo zgodnie z definicją : Epidemia – występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w liczbie większej niż oczekiwana. Epidemie o niewielkiej liczbie przypadków zachorowań ograniczone do określonego obszaru i czasu określa się terminem ognisko epidemiczne.”
Wiceminister nie odpowiedział senatowi. Senat nie uzyskał informacji o liczbie zakażonych od eksperta. Ekspert podważa kompetencje innego lekarza. Kto odpowie czy jest epidemia czy tej epidemii nie ma?
om
Fot.Arch.