Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odpowiadał na pytania dziennikarzy. Opowiedział o problemach Krakowa i o działaniach związanych z koronawirusem.
Prezydent Krakowa o tarczycy antykryzysowej dla samorządów
Według Jacka Majchrowskiego tarcza dla samorządów powinna działać już od dawna. Podejmowane działania w sprawie tarcz dla samorządów prezydent Majchrowski określił jako powolne.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w tarapatach finansowych?
Mieszkańcy narzekają, że nie mogą się doczekać takiej oferty kursów tramwajów i autobusów, jaka obowiązywała przed pandemią koronawirusa.
” Mamy jedną z najlepszych komunikacji zbiorowych w Polsce. Gdybyśmy teraz stosowali takie rozkłady jazdy, jak przed pandemią, to mielibyśmy pytania, dlaczego jeżdżą puste tramwaje, a my za to płacimy. Jak nie było możliwości wychodzenia z domu z powodu pandemii, to kursy pojazdów komunikacji zbiorowej były znacznie ograniczone. W miarę rozluźnień dokładamy kursów. Po dalszych poluzowaniach niedługo wrócimy do rozkładów wakacyjnych, a od września chcemy wrócić do pełnych rozkładów jazdy, jeżeli nic się nie wydarzy” – wyjaśnił prezydent Majchrowski. Prezydent poinformował, że spośród miejskich spółek najbardziej ucierpiało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, jednak padło zapewnienie, że MPK nie będzie zwalniać pracowników. Wkrótce w Krakowie pojawią się rozkłady wakacyjne.
Spółka miejska rozważą kolejny kredyt?
Ponadto prezydent wyjawił, że jedna z miejskich spółek zastanawia się nad wzięciem kredytu.
Kontrowersyjne pasy rowerowe w jezdniach
„Jeśli prześledzi się dyskusję w ostatnich latach dotyczącą zmian na krakowskich ulicach, to można zaobserwować dwa trendy. Pierwszy, który wybrzmiewał przed długi czas, dotyczy wskazywania na konieczność budowy ścieżek dla rowerzystów. Jak zaczynamy to robić, to pojawia się problem, że to ograniczanie jazdy samochodem. Nigdy nie da się zadowolić i tych i tych. Zmiany w organizacji ruchu postanowiliśmy przeprowadzić teraz, bowiem mamy najmniejszy ruch. W takiej sytuacji można zamknąć ulice i zrobić ścieżki rowerowe czy kontrapasy, wymalować to wszystko. To są jednak rozwiązania pilotażowe, jeżeli nie zdadzą egzaminu, to będziemy się z nich wycofywać” – poinformował prezydent Krakowa.
” Z jednej strony mamy dbać o bezpieczeństwo pieszych i robić światła co 100 metrów. A z drugiej strony, jak zaczynamy dbać o bezpieczeństwo pieszych na takich arteriach, gdzie są proste drogi i niektórzy kierowcy robią sobie rajdy czy wyścigi samochodowe, a my przy przejściach robimy ograniczniki dla nich – to jest źle. Ul. Andersa jest ulicą, gdzie w ciągu 10 lat było 7 wypadków śmiertelnych i 83 wypadki ciężkich uszkodzeń ciała. To jest naprawdę ulica niebezpieczna, dlatego zrobiliśmy tam pewnego rodzaju ograniczenia” – tłumaczył prezydent.
Pilotażowe ograniczenia w ruchu drogowym na ulicach Nowej Huty
„Robimy to teraz, bo jest najmniejszy ruch. W tym najmniejszym ruchu jest najlepiej zamknąć ulice na chwilę i zrobić kontrapasy, ścieżki rowerowe, wymalować to wszystko, zrobić tak, jak powinno być. Ale to są – chcę bardzo wyraźnie powiedzieć – proszę Państwa to są rozwiązania pilotażowe. Jeżeli one się nie przyjmą, nie zdadzą egzaminu – będziemy się z nim wycofywać” – komentował Jacek Majchrowski.
Czy Kraków jest gotowy na wybory prezydenckie?
Prezydent Majchrowski zapowiedział, że miasto jest gotowe do przygotowania wyborów. Wyjaśnił, że nie wiadomo, jak będzie wyglądać kwestia z głosowaniem korespondencyjnym czy organizacją w tym samym czasie matur i egzaminów. Prezydent dodał, że czeka na ustawę, by móc przygotować lokale wyborcze.
Jak Kraków walczy z koronawirusem ?
Prowadzona jest dezynfekcja przystanków autobusowych, która będzie trwać do czasu przezwyciężenia pandemii.
Testowanie pracowników oświaty nie jest konieczne
” Rozmawiałem z wirusologami, immunologami i specjalistami od chorób zakaźnych, najwybitniejszymi autorytetami w tych dziedzinach. Powiedzieli jednoznacznie, że nie ma sensu robienia czegoś takiego, bo to byłoby jak zrobienie zdjęcia momentu. Aby być pewnym, to powinniśmy takie testy robić co dwa dni i to te testy po 500 zł. Jest też pytanie, czy nie trzeba byłoby robić testów dzieciom, które przychodzą do szkół i przedszkoli” – zaznaczył prezydent Majchrowski.
Czy bon turystyczny stanowi realną pomoc dla Krakowa?
„Krakowska branża turystyczna jest w najgorszej sytuacji. Kraków jest miastem w dużej mierze stojącym na turystyce. Jest miastem najbardziej rozpoznawalnym z polskich miast na świecie. To tutaj przyjeżdżają ludzie, żeby zobaczyć Kraków, fragment wpisany na listę światowego dziedzictwa. Około 10 proc. krakowian żyje bezpośrednio z branży turystycznej, bo są to nie tylko hotele i restauracje, ale także transport i przewodnicy – kilka grup zawodowych, ale oprócz tego jest cała masa zawodów okołoturystycznych. Tak naprawdę 20 proc. krakowian żyje w jakiś sposób, albo w pełni lub częściowo z ruchu turystycznego. Musimy wrócić do tego – skomentował prezydent Majchrowski.
„Rozpoczęliśmy już kampanię promującą zwiedzanie miasta przez krakowian, poznawanie przez nich Krakowa, miejsc w nim, których nie znają. Przy okazji mogą skorzystać z restauracji i kawiarni krakowskich przedsiębiorców. Druga kampania będzie skierowana do mieszkańców Polski, by przyjeżdżali do naszego miasta. Prowadzimy rozmowy z branżą turystyczną, gastronomiczną dotyczące zniżek, które mają do tego zachęcić. O kampanii międzynarodowej na razie zaczynamy myśleć, bo to kwestia wakacji albo czasu po wakacjach” – dodał.
om
Fot:Arch.