Pozwolenie na budowę wydane w 2013 roku
Kontrowersyjny obiekt powstaje przy rondzie Czyżyńskim, w miejscu, gdzie kiedyś były drzewa. Władze miasta pozwolenie na budowę wydały już w 2013 r.
Postanowienie o wstrzymaniu budowy wydano w 2016 roku
Prace rozpoczęły się w 2016 r. i zostały wówczas wstrzymane. Budynek bezpośrednio graniczy z terenem, gdzie ma powstać nowy obiekt. Odległość między nimi to zaledwie kilka metrów.
Pozwolenie na budowę wydane z naruszeniem przepisów prawa
Okazało się, że pozwolenie na budowę zostało wydane z naruszeniem procedur. Zgodnie z przepisami, o planowanej inwestycji powinni zostać poinformowani właściciele nieruchomości, na które powstająca inwestycja będzie miała oddziaływanie. Takie osoby powinny być uznane także za stronę w postępowaniu przy wydawaniu pozwolenia.
Obecnie wznowiono prace budowlane, co niepokoi mieszkańców
Wstrzymanie budowy rozpoczęło administracyjny spór w który zostali zaangażowani: Prezydent Krakowa, Wojewoda Małopolski i Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Wydaną przez władze Krakowa decyzję na pozwolenie na budowę , negatywnie zweryfikował wojewoda małopolski, który stwierdził nieważność decyzji prezydenta Krakowa. Z kolei Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił decyzję wojewody.
W praktyce oznacza to, że pozwolenie budowlane wydane siedem lat temu przez władze Krakowa nadal jest w „obiegu prawnym” i pozwala inwestorowi na prowadzenie prac.
Do redakcji Onetu zgłosiło się kilku mieszkańców osiedla Kolorowego. Obawiają się jednak, czy i tym razem nie doszło do jakiegoś urzędniczego błędu i czy na pewno budowa prowadzona jest zgodnie z prawem.
Urząd od miesiąca „opracowuje” i „kompletuje” informacje
O budowę na osiedlu Kolorowym dziennikarze zapytali krakowski urząd, jednak nie otrzymali odpowiedzi.
Okazuje się, że przedstawiciele Wydziału Architektury i Urbanistyki przekazali stanowisko ws. budowy na osiedlu Kolorowym pracownikom biura prasowego 23 kwietnia. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Jacka Majchrowskiego wszelkie informacje dotyczące pytań dziennikarskich są gromadzone i przekazywane dalej dziennikarzom przez niniejsze biuro.
Dziennikarze poprosili przedstawicieli biura prasowego o przesłanie odpowiedzi. W poniedziałek otrzymali pismo, że informacje są „niekompletne” i że gdy tylko będą „opracowane”, zostaną „natychmiast wysłane”.
Kontynuacja spornej inwestycji w warunkach samowoli budowlanej?
Stosownie do art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane , decyzja o pozwoleniu wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Z informacji prasowych wynika, że budowa została wstrzymana w 2016, a wznowiona w 2020roku. Upływa zatem czwarty rok przerwy w budowie, co na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, stanowi ustawową przesłankę wygaśniecie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wygaśnięcie pozwolenia na budowę powoduje konieczność uzyskania przez inwestora kolejnego pozwolenia. Bez zgodnej z prawem decyzji o pozwoleniu na budowę, inwestycja wymagająca takiej decyzji jest realizowana w warunkach samowoli budowlanej.
Czy wygaśnięcie decyzji o pozwoleniu na budowę potwierdził Prezydent Krakowa?
Wygaśnięcie pozwolenia na budowę stwierdza w drodze decyzji organ, który to pozwolenie wydał (art. 162 § 3 k.p.a.). Organem tym jest Prezydent Miasta Krakowa. Zwróciliśmy się się do Prezydenta Krakowa z pytaniami dotyczącymi wznowionych prac budowlanych.
Czy został
om
Fot. Onet
Źródło: Onet