27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, który pozwolił zdecentralizować zarządzanie krajem, oddając głos obywatelom. W Małopolsce mamy ponad 200 samorządów, które realizują samodzielnie poszczególne zadania jako wspólnota samorządowa. Samorząd gminny dał możliwość decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia mieszkańcom. To właśnie mieszkańcy najmocniej angażują się w przedsięwzięcia, które dotyczą ich bezpośrednio i na które mają realny wpływ. Od trzydziestu lat , już nie tylko aglomeracje, ale także wsie i małe miasteczka zaczęły się rozwijać. Rozpoczął się czas wielkich inwestycji – budowy dróg, szpitali, szkół, sieci kanalizacyjnych i wodociągowych, boisk czy hal sportowych. A co za tym idzie poprawy warunków i jakości życia mieszkańców.
Senator, przewodniczący komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej, a w przeszłości wieloletni prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz (KO) przypomniał, że to z inicjatywy Senatu uchwalona została 8 marca 1990 roku ustawa o samorządzie terytorialnym, pierwsza ustawa tak głęboko zmieniająca ustrój.
„Ostatnie 30 lat będzie przez historię ocenione jako jeden z najlepszych okresów w historii Rzeczpospolitej – powiedział Frankiewicz. – Myślę, że mamy powody do dumy, samorząd stworzył dobre fundamenty pod własność, dochody, ochronę prawną „– mówił.
Także obecnie, jak dodał, samorządy stanęły przed wyzwaniem sprostania sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa: „Teraz okaże się, jak sprawne są struktury państwa, jak przygotowany na to jest m.in. samorząd, który świadczy większość usług publicznych i na który, nie mam wątpliwości, spadnie główny ciężar walki z zagrożeniem” – powiedział Frankiewicz.
Komentarz Redaktora Naczelnego:
Z całą pewnością samorząd terytorialny sprawdził się w naszym kraju. Samorząd terytorialny w większości dobrze wykorzystał środki europejskie na inwestycje, które były najważniejsze dla mieszkańców, bo służą zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej, dbając o bieżące sprawy. I chociaż na pewno stało się dużo więcej dobrego niż złego, nie można przemilczeć faktu, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia nadzoru nad samorządami. Konieczna jest reforma ustaw samorządowych, która umożliwi sprawniejsze i pozbawione niekorzystnych zjawisk zapewnienie realizacji zadań publicznych w skali całego kraju.Kontrola nad uchwałami i finansami samorządów, stanowić będzie niezbędne wsparcie merytoryczne dla lokalnych samorządów.
Grzegorz Gorczyca, Redaktor Naczelny Agencji Informacyjnej Nasz Kraków