Kolejne elektryczne autobusy dla Krakowa
Jak podaje Magiczny Kraków, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie podpisało umowę na zakup 50 Solarisów Urbino 18 electric. Dokument został podpisany w poniedziałek, 25 maja poprzez złożenie podpisów elektronicznych. Nowe elektrobusy zasilą tabor krakowskiego przewoźnika i dołączą do 28 autobusów elektrycznych Solarisa, które już służą mieszkańcom miast.
Elektryczne przegubowce będą mogły zaoferować jednorazowo podróż dla 141 pasażerów, z czego 43 osoby będą mogły skorzystać z miejsc siedzących. Najnowsze autobusy dla Krakowa będą wyposażone w monitoring, system informacji pasażerskiej, klimatyzację, ładowarki USB oraz elektryczny system ogrzewania. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły skorzystać z platformy ułatwiającej wsiadanie oraz wysiadanie z autobusu. Rampa zostanie zamontowana przy drugich drzwiach.
„Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Jednym z elementów, które były w tym konkursie brane pod uwagę to ekologiczny transport i jego znaczenie dla środowiska. Nowe autobusy będą wykorzystywane na czterech liniach kursujących przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w rejonie miasta, gdzie odnotowywane są największe przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. To zamówienie jest o tyle istotne, że nie możemy już liczyć na autobusy elektryczne z programu prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, bo został on w tym roku zamknięty. A był to program, w którym jako miasto byliśmy skłonni zakupić nawet 161 pojazdów”– powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Konsultacje społeczne w sprawie krakowskich inwestycji drogowych
Spółka Trasa Łagiewnicka ponownie poszukuje wykonawcy opracowania koncepcji oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych dla tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Oferty uzyskane w pierwszym postępowaniu przekraczały środki jakie miasto chciało przeznaczyć na realizacją tego zadania. Przedmiotem zamówienia, jest opracowanie w skład którego wchodzi wykonanie wielowariantowej koncepcji, przeprowadzenie konsultacji społecznych, przygotowanie materiałów do złożenia wniosku o wydanie decyzji dotyczących środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia (z podziałem na dwa zadania dla tras). Opracowanie obejmuje również uzyskanie w/w zgody oraz innych stosownych zgód, pozwoleń, warunków, decyzji i dokumentów dla zadań: budowa Trasy Zwierzynieckiej oraz budowa Trasy Pychowickiej (węzeł „Ofiar Katynia” – węzeł „Ruczaj”).
Zarówno Trasa Zwierzyniecka jak i Trasa Pychowicka przygotowane do realizacji będą w formie dwóch jezdni po dwa pasy ruchu. W rejonie skrzyżowania Trasy Pychowickiej z ulicą Księcia Józefa planowane jest zlokalizowanie nowej pętli tramwajowo-autobusowej oraz parkingu „Park and Ride” i wykonanie odcinka pętli tramwajowej do pętli Salwator. W rozwiązaniach wariantowych analizowane będzie zarówno przekroczenie rzeki Wisły tunelem jak i obiektem mostowym, a także poprowadzenie linii tramwajowej wzdłuż poszczególnych fragmentów obu zadań.
Trasa Zwierzyniecka i Trasa Pychowicka będą kontynuacją Trasy Łagiewnickiej. Ich zadaniem będzie zachęcenie kierujących do rezygnacji z przejazdu przez centrum miasta Krakowa i skorzystanie z szybkiego i bezkolizyjnego połączenia międzydzielnicowego. Zwiększenie płynności ruchu na III Obwodnicy, przyczyni się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy.
Bezpłatne korepetycje z fizyki dla dzieci medyków
Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ chcą zrobić ukłon w kierunku medyków ciężko pracujących dla naszego wspólnego dobra. Pragną wykorzystać swoją wiedzę i odciążyć rodziców związanych ze służbą zdrowia poprzez udzielenie bezpłatnych korepetycji ich dzieciom.
Pracownicy, doktoranci oraz studenci gotowi są udzielić wsparcia naukowego z zakresu fizyki, chemii i matematyki zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i szkół średnich.
W przypadku pytań zachęcają do wysłania wiadomości mailowej na adres: [email protected].
Krakowskie szkoły otwarte dla uczniów klas I-III
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa podawał w zeszłym tygodniu, że rodzice tylko 12 proc. uczniów zadeklarowali zainteresowanie powrotem dzieci do szkół. Ponad 120 szkół podstawowych w Krakowie przygotowywało się cały zeszły tydzień i wznowiło działalność od poniedziałku. Pomieszczenia zostały zdezynfekowane, zapewniono środki do dezynfekcji, rozwiązano kwestie bezpiecznego wchodzenia do szkoły i jej sprawnego opuszczania.Ministerialne wytyczne mówią, że obecnie w szkole w grupie może przebywać 12 uczniów, ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach, może być ich o dwoje więcej. Na razie jednak decyzje o pełnym „odmrażaniu” podstawówek nie zapadły. Do szkół mogą wracać najmłodsi uczniowie, a ponadto jest możliwość konsultacji „oko w oko” z nauczycielem dla ósmoklasistów i maturzystów – w związku ze zbliżającymi się ich egzaminami.
A kiedy powrót do szkół będzie się mógł odbyć już na normalnych zasadach, które obowiązywały, zanim pojawił się koronawirus? Takie pytanie dziennikarze Gazety Krakowskiej zadali małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak, ktora odpowiedziała: „Mam nadzieję, że od września nauczyciele i uczniowie spotkają się w szkole na warunkach, jakie obowiązywały przed pandemią”.
Dodatkowa rekrutacja do krakowskich przedszkoli
Od poniedziałku (25 maja) ruszyła rekrutacja uzupełniająca do krakowskich przedszkoli. W 80 samorządowych przedszkolach i 17 szkołach podstawowych z oddziałami przedszkolnymi czeka w sumie 835 wolnych miejsc, a w 41 przedszkolach publicznych niesamorządowych – 384 miejsca. Wnioski o przyjęcie na wolne miejsca, które pozostały, są przyjmowane do 2 czerwca. Można je składać w formie papierowej albo wysłać w formie skanu lub zdjęcia.
om
Fot: Arch.