Małopolski sanepid informuje, iż na dzień 23 maja 2020 r. w regionie odnotowano:
- zakażonych koronawirusem –1171 osób
- zmarłych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem: 40 osób
- wyleczonych ( ozdrowieńców) – 725 osoby
- hospitalizowanych: 55 osób
- pozostaje w izolacji mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 346 osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 – : 1847 przebadanych osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 w poprzedniej dobie: 2203 osób
Tylko u 1 osoby potwierdzono zakażenie
Ostatniej doby przebadano 1847 mieszkańców małopolski i ustalono bardzo niski poziom liczby nowych zakażeń, bo tylko 1 osobę, co daje 0,05% .
Reżim sanitarny jest dla obywateli dobrowolny?
Jak podaje Polsat News, Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w piątek jedną z restauracji w Gliwicach, która skorzystała z planu pomocy dla przedsiębiorstw. Na zdjęciach opublikowanych przez szefa rządu widać, jak siedzi on przy jednym stoliku z właścicielami lokalu. Ze zdjęć opublikowanych na oficjalnym profilu wynika, że nie przestrzega zaleceń epidemiologicznych sformułowanych przez Ministerstwo Rozwoju.
O tę sytuację został zapytany przez dziennikarza: „Chciałbym zapytać o wczorajsze zdjęcie z restauracji. Pojawiają się wątpliwości, czy zostały zachowane reżimy sanitarne, kiedy to pan był w restauracji i znajdował się przy stoliku z innymi osobami ?” .
Premier tłumaczy obywatelom, ze odległości są zalecane , nie nakazywane.
Premier wyjaśnia , że zachowanie „odległości” nie jest nakazane jest tylko „zalecane”: ” Tak jak wcześniej było to już wyjaśniane przez odpowiednie służby, te pewne odległości są zalecane, ale nie są nakazywane i w taki sposób do tego oczywiście podeszliśmy. „
Chaos pandemii, czyli: czy zalecenia wchodzące w skład reżimów sanitarnych są dobrowolne?
Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego zwraca uwagę: „Rzadko w przestrzeni publicznej jest prezentowany kompleksowy sposób myślenia o epidemii, sposobach jej przeciwdziałania, budowania jasnej, opartej na solidnych fundamentach perspektywicznej strategii działania. Często natomiast wprowadzana jest narracja o rozwiązaniach alternatywnych i jednocześnie dalekich od aktualnych potrzeb i możliwości, także o propozycjach mających charakter zastępczy, takich jak choćby uporczywe substytuowanie odpowiedzi na pytania o kolejne kroki w walce z epidemią tematem szczepionki”. i dalej pisze: ” (…) Zatem trudno w tych warunkach mówić o wygaszaniu epidemii, co najwyżej o pandemii chaosu informacyjnego.”
Co z reżimem sanitarnym w lokalach gastronomicznych?
Zachowanie „dystansu społecznego” czyli odległości jest częścią reżimów sanitarnych dla lokali gastronomicznych. Powstaje uzasadnione pytanie czy branża gastronomiczna jest zobowiązana do realizacji reżimu sanitarnego, czy należy podchodzić do tej kwestii identycznie jak wskazał Premier w swojej wypowiedzi, akcentując brak obowiązku stosowania się do zaleceń, a jedynie taką możliwość?
W „zaleceniach” wskazano , że usługi gastronomiczne – przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy – mogą być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos. Według zaleceń resortu, właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, by gwarantowały one zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Czy skorzystanie przez klienta z warunków stworzonych jest już dobrowolne?
Czy reżim sanitarny w placówkach oświatowych jest obowiązkowy ?
Od 25 maja otwierają się szkoły i rozpoczynają zajęcia w klasach I-III. Czy na podstawie wypowiedzi Premiera Mateusza Morawieckiego rodzice mają uzasadnione podstawy sądzić, że dystans społeczny w placówkach oświatowych jest alternatywny? Czy rodzice i dyrekcje mają uprawnienie, by oświadczyć, że wyrażają wolę, aby dystansu społecznego na terenie szkoły nie stosować wobec dziecka? Czy pozostałe zalecenia reżimu sanitarnego w szkołach również są alternatywne dla rodziców i dla dyrekcji?
om
Fot. Fb, arch.