W majowa niedzielę Kraków ma do do zaoferowania wydarzenia, które mogą zainteresować mieszkańców. Postaramy się poinformować czytelników o niektórych wydarzeniach.
Wystawa na ekranie w Kinie Mikro
Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”) to prezentacja kolekcji najwybitniejszych artystów malarstwa z najważniejszych muzeów na całym świecie.
Na dużym ekranie, w znakomitej jakości obrazu HD są pokazane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki będzie można oglądać na kinowym ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.
Phil Grabsky – pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia – przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Cykl „Exhibition on Screen” przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata.
Program:
24.05.2020: Exhibition on Screen – FRIDA KAHLO, pokaz – godzina 16.00
Kino samochodowe
Obejrzeliśmy już niemal wszystkie seriale na platformach vod, nowości kinowe dzięki wirtualnym salom oraz dokumenty udostępniane bezpłatnie, nadszedł czas, by w towarzystwie najbliższych zobaczyć nowości filmowe pod gołym niebem. Z efektami, dobrą muzyką i nocnym klimatem. Bezpiecznie, z zachowaniem odstępu, siedząc w swoich samochodach. Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zapraszają na parking vipowski przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana godz. 21. Zapinajcie pasy i podjeżdżajcie!
Program:
24 maja – Mayday
Capella Cracoviensis online
W małym składzie. Bo przecież obowiązuje zakaz zgromadzeń. Kameralnie – grają co niedzielę o 18.00 muzycy Capelli Cracoviensis w Sali Lustrzanej Teatru im. Juliusza Słowackiego. A my – słuchamy, oby jak najliczniej, każdy w swoim domu. Bezpiecznie i zachwycająco – Capella Cracoviensis zaprasza na swój profil na Facebooku.
W czasach „krótkich wiadomości tekstowych” proponujemy Państwu „krótkie wiadomości muzyczne”. Zaczęliśmy od Bacha i z coraz większą intensywnością praktykować będziemy repertuar, którego czas właśnie nadszedł. Artur Schopenhauer uważał, że „na świecie mamy do wyboru albo samotność, albo pospolitość”, ale obecnie – dzięki internetowi – wyrafinowanie może być powszechne, o ile tylko tego pragniemy. Jesteśmy do Państwa dyspozycji online i na żywo, gdy tylko będzie to możliwe. NOWY materiał audio/video przynajmniej raz w tygodniu. Zapraszamy! (jta)
24 maja 2020, 18.00
Trompette chromatique
Marian Magiera – trąbka
Wioletta Fluda-Tkaczyk – fortepian
Camille Erlanger: Solo de trompette chromatique en Fa avec accompagnamet de piano
Joseph-Guy Ropartz: Andante et Allegro pour Trompette chromatique en Fa (1903)
Gabriel Fauré: Barkarola nr 4 As-dur op. 44
Claude Debussy: Reverie
Maurice Ravel: Pavane pour une infante défunte
31 maja 2020, 18.00
Bach & Leclair & Torelli
Agnieszka Świątkowska, Beata Nawrocka – skrzypce
Teresa Wydrzyńska – altówka
Paweł Gajewski – trąbka
Marcin Świątkiewicz – klawesyn
Johann Sebastian Bach: Sonata C-dur BWV 529 na dwoje skrzypiec i b.c.
Jean-Marie Leclair: Sonata E-dur op.12 na dwoje skrzypiec senza basso
Giuseppe Torelli: Concerto D-dur na trąbkę, smyczki i b.c.
7 czerwca 2020, 18.00
Rossini/Sonaty
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach
Robert Bachara – koncertmistrz
Papież – poeta. O twórczości literackiej Karola Wojtyły
„Tygodnik Powszechny” zaprasza na prezentację online prof. Zofii Zarębianki, której przedmiotem będzie twórcza sylwetka papieża-Polaka, przedstawienie jego dokonań jako poety i dramaturga oraz próba określenia miejsca jego twórczości na mapie polskiej literatury.
Transmisja wykładu odbędzie się na naszym kanale na facebooku (facebook.com/klubtygodnika)
Zofia Zarębianka jest poetką, eseistką, profesorem zwyczajnym w Katedrze Literatury XX wieku na Wydział Polonistyki UJ Uniwersytet Jagielloński, członek Polski PEN Club, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków, Komisji Historycznoliterackiej PAN oraz Centrum Kultury i Dialogu afiliowanego przy Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Jest też członkiem Krakowski Klub „Tygodnika Powszechnego”.
Organizatorzy:
Kluby „Tygodnika Powszechnego”
„Tygodnik Powszechny”
Stowarzyszenie im. Jerzego Turowicza
om
Fot. Arch.