Dnia 17 maja 1981 r., półmilionowy Biały Marsz przeszedł ulicami Krakowa.
Tego dnia z Błoń na Rynek Główny w łączności z Janem Paweł II przeszło nawet pół miliona osób.
Kiedy 13 maja 1981 r. Turek Ali Agca oddał w Watykanie strzały do Ojca Świętego, raniąc go groźnie, w Krakowie trwały akurat przygotowania do juwenaliów. Ale natychmiast je odwołano, czego przyczyną była również choroba Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego (zmarł kilkanaście dni później w Warszawie).

„(…) Kula zamachowca mierzona w Pierwszego Obywatela Świata trafiła w nas wszystkich. Ze smutkiem, powagą i oburzeniem zadajemy sobie pytanie, dlaczego ofiarą padł człowiek, który jest symbolem miłosierdzia, człowieczeństwa i miłości…” – napisano w deklaracji, przygotowanej wspólnie przez Studencki Społeczny Komitet Juwenaliowy, Niezależne Zrzeszenie Studentów oraz Socjalistyczny Związek Studentów Polskich.

Pomysł zorganizowania tzw. Białego Marszu – wywodzi się od koloru mundurów służby porządkowej z czasów I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. Inicjatywę studencką poparł metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i zgodził sięna osobiste przewodniczenie mszy św. na Rynku Głównym. Ówczesny prezydent Krakowa Józef Gajewicz, również poparł inicjatywę białego marszu..
W niedzielę 17 maja 1981 r. , półmilionowy tłum zgromadził się na Błoniach, gdzie prawie dokładnie dwa lata wcześniej z pielgrzymami spotkał się papież Polak. Punktualnie o godz. 10 ludzie ruszyli w kierunku Starego Miasta.
Wspomnienie Redaktora Naczelnego Agencji Informacyjnej Nasz Kraków Grzegorza Gorczycy
„Rocznica zamachu na Świętego Jana Pawła II i również rocznica Białego Marszu w Krakowie przywodzi wspomnienia tamtych tragicznych dni. Zamach na życie Jana Pawła II zjednoczył niemal cały Świat w modlitwach i refleksji. Kilka dni po zamachu na Placu Św. Piotra, w Krakowie zebrał się spontanicznie półmilionowy tłum ludzi, którzy przeszli ulicami Krakowa. Wyruszyli z Błoń do Rynku Głównego, gdzie pod kościołem Mariackim kardynał Franciszek Macharski odprawił Mszę Świętą w intencji rannego papieża Polaka. Kraków opustoszał prawie całkowicie na czas marszu , a sam marsz był wydarzeniem bez precedensu, zorganizowanym spontanicznie głównie przez młodzież akademicką.

om
Fot. Arch.