Małopolski sanepid informuje, iż na dzień 03 maja 2020r. w regionie odnotowano:
- zakażonych koronawirusem –944 osób
- zmarłych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem: 31 osób
- wyleczonych ( ozdrowieńców) – 246 osoby
- hospitalizowanych: 166 osób
- pozostaje w izolacji mające wynik dodatni na SARS-CoV-2:497 osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 –821 przebadanych osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 w poprzedniej dobie: 1451 osób
Zwiększenie liczby badań
Wykonano o 630 badań mniej , niż w dobie poprzedzającej, co stanowi spadek liczby wykonanych badań o 43,41%.
Zmniejszenie ilości nowych zakażeń w Małopolsce
Ostatniej doby przebadano 821 mieszkańców małopolski i ustalono niski poziom liczby nowych zakażeń, bo tylko 10 osób, co daje zaledwie 1,21% .
Czy można ponownie zachorować na koronawirusa?
Jak podaje Medonet, naukowcy Koreańscy szukali odpowiedzi na pytania: czy osoby, które przechorowały COVID-19, są odporne na ponowne zachorowanie? Badając osoby wyleczone z infekcji , po dłuższym okresie od wyzdrowienia uzyskiwano w testach wynik pozytywny testów PCR na obecność RNA wirusa.
Szczegółowe badania prowadzone były od kwietnia
Jak podaje tech.wp.pl, na początku kwietnia Koreańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) poinformowało, że około 51 pacjentów, którzy zostali wyleczeni z COVID-19 w Korei Południowej, uzyskało ponownie dodatni wynik na obecność koronawirusa w trakcie powtórnych testów. Jeong Eun-kyeong, dyrektor generalny koreańskiego CDC uważa, że osoby te nie zaraziły się ponownie, a doszło u nich do reaktywacji koronawirusa.
Czy możliwe jest ponowne zakażenia COVID-19?
” Było wiele przypadków, kiedy wynik testu pacjenta podczas leczenia jednego dnia był negatywny, a drugiego – pozytywny” – zaznaczył Jeong Eun-kyeong. Dodał, że CDC planuje przeprowadzenie dalszych badań, aby zweryfikować przyczyny ponownego zachorowania na COVID-19.
Wynik testu pozytywny, ale bez objawów choroby
W Korei zanotowano 263 takie przypadki, z których 17 stanowiły osoby niepełnoletnie. Wszystkie osoby u których pojawił się pozytywny wynik testu, nie miały po razu drugi objawów choroby. Nieznane było też źródło ewentualnego zakażenia, nie można było ustalić w jaki sposób wirus ponownie znalazł się w ich drogach oddechowych, skąd pobierano wymazy do badań. Naukowcy zastanawiali się czy jest możliwość zarażenia się koronawirusem? Czyżby przeciwciała nabyte w trakcie zakażenia nie chroniły na stałe przed kolejnym zakażeniem? Czy nastaąpiła reaktywacja koronawirusa w organizmie.
Dodatni wynik na COVID-19 i brak objawów zakażenia został wyjaśniony
Eksperci z koreańskiego CDC ogłosili, że znaleźli wytłumaczenie. Ustalili, że przyczyną dodatnich wyników nie była ani reaktywacja wirusa, ani ponowne zakażenie. Za dodatnie wyniki odpowiedzialne były pozostałości RNA „martwego” koronawirusa. Mogą się one utrzymać w organizmie najprawdopodobniej miesiącami.
Dobre wiadomości dla wszystkich mających wynik pozytywny testów PCR na obecność RNA wirusa i brak objawów choroby?
Jeśli naukowcy z Seulu mają rację – świat może w jakimś stopniu odetchnąć z ulgą. Osoba mająca wynik pozytywny testów PCR na obecność RNA wirusa, ale bez objawów, to osoby posiadające fragmenty RNA „martwego” wirusa SARS-CoV-2, a więc osoby po zakażeniu, które organizm zwalczył, nie dopuszczając do rozwoju objawów choroby? Obecnie każdy z pozytywnym wynikiem testów PCR na obecność RNA jest traktowany jak zakażony , ale bezobjawowy. Osoba taka jest umieszczana w izolacji, a osoby z kontaktu z taką osobą są poddawane kwarantannie.
Testy genetyczne na obecność koronawirusa niewiarygodne?
Czy można uznać za wiarygodne wyniki testów PCR na obecność RNA koronawirusa , skoro test pozytywny wychodzi wtedy gdy jest zakażenia i wtedy gdy zakażenia nie ma?
Epidemia koronawirusa w Korei Południowej zwalczona bez drastycznych ograniczeń
Jak podaje newsweek.pl, zaledwie trzy tygodnie zajęło Korei Południowej zahamowanie gwałtownego wzrostu liczby zarażonych, a nie wyleczenie wszystkich obywateli. Przy całkowitej liczbie potwierdzonych zachorowań nieprzekraczającej 11 tys. i 236 ofiarach śmiertelnych, ten niespełna 52-milionowy kraj, uniknął powszechnej kwarantanny i przeprowadził powszechne wybory. Teraz rozpoczyna ponowny rozruch gospodarki, która nigdy nie została sparaliżowana w takim stopniu, jak wiele państw europejskich.Za czynniki, które pozwoliły Korei powstrzymać epidemię koronawirusa bez konieczności wprowadzania drastycznych uznaje się rozbudowany program przeprowadzania testów oraz zaawansowane podejście technologiczne do śledzenia zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
Kolejne etapy walki z pandemią po koreańsku
Jak podaje TVN24, Władze Korei Południowej na kolejny etap walki z epidemią COVID-19.ogłosiły projekt wytycznych „kwarantanny w życiu codziennym”. Zaleca się w nim między innymi zwiększoną troskę o higienę oraz wyznaczenie osób odpowiedzialnych za prewencję w każdej instytucji.
Osoby dbające o prewencję, zasady pozostawania w domu i spotkań
„Zgodnie z projektem wytycznych każda społeczność, taka jak szkoła, placówka firmowa czy grupa hobbystyczna, powinna wyznaczyć osobę odpowiedzialną za stosowanie środków prewencji epidemicznej. Osoba ta będzie współpracować ze służbami medycznymi i na bieżąco monitorować stan zdrowia członków danej społeczności”– podała agencja prasowa Yonhap.
Przedstawione w ubiegłym tygodniu wytyczne „kwarantanny w życiu codziennym” dla osób prywatnych zalecają mieszkańcom, którzy czują się chorzy, aby pozostawali w domach przez trzy lub cztery dni. Uczestnicy spotkań nie powinni zbliżać się do siebie na odległość mniejszą niż wyciągniętego ramienia. Zalecono również częste mycie rąk przez co najmniej 30 sekund.
Urzędnicy zdecydowali się na ogłoszenie tych wytycznych już teraz, aby wypracować co do nich konsensus społeczny. ” Te prewencyjne wytyczne prawdopodobnie wywołają więcej kontrowersji, niż sądziliśmy. Niektóre elementy, takie jak sprawy związane z czasem i kosztami, muszą być potwierdzone po dyskusji społecznej” – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Son Jung Rae.
Wybory powszechne w czasach pandemii
Jak podaje TVN24,pomimo pandemii COVID-19, w Korei Południowej odbyły się wybory parlamentarne. Głosować mogły nawet osoby przebywające na kwarantannie, a frekwencja była najwyższa od 30 lat. Władze zastosowały szczególne środki ostrożności, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji.
om
Fot:Puls Medycyny