Nowa Huta: strefa aktywności gospodarczej
Jak podaje Magiczny Kraków, została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie infrastruktury w południowej części Strefy Aktywności Gospodarczej.
Na działkach wzdłuż ulicy Igołomskiej ,w ciągu półtora roku powstaną nowe drogi, instalacje wodno-sanitarne oraz otwarte przestrzenie publiczne do odpoczynku dla mieszkańców Krakowa i pracowników firm, które w przyszłości się tam pojawią.
Kraków nie udostępni Poczcie Polskiej danych
„W związku z anonimami od pracowników Poczty Polskiej o udostępnienie nowego rejestru spisu wyborców informujemy, że art. 99 ustawy z 16 kwietnia nie zawiera dyspozycji do żądania sporządzenia takich dokumentów” – podaje na stronie internetowej Związek Miast Polskich.
Taka sytuacja miała miejsce również w Krakowie: o udostępnienie spisu wyborców Poczta Polska poprosiła Urząd Miasta Krakowa w anonimowej korespondencji mailowej w nocy ze środy na czwartek.
„Kraków nie chce i nie może w obecnej sytuacji bez podstawy prawnej udostępniać takich danych. – Jeśli ustawa o wyborach korespondencyjnych zostanie przeprocedowana i będzie w niej stwierdzone, że Poczta Polska jest organizatorem wyborów, wówczas Kraków wykona ustawę” – mówi Antoni Fryczek, sekretarz miasta.
Próba likwidacji 11 jednostek oświatowych czyli Młodzieżowych Domów Kultury
Jak podaje Onet, Kraków dysponuje 11 młodzieżowymi domami kultury w których rocznie uczęszcza na zajęcia ok. 15 tys. dzieci i młodzieży. Pod czujnym okiem doświadczonych nauczycieli, realizują swoje pasje i rozwijają osobowość.
Władze miasta chcą, aby zlikwidowane jednostki stały się filiami czterech innych instytucji kultury z powodu oszczędności, jednak w żadnym dokumencie miasto nie wykazało korzystnych skutków finansowych związanych z likwidacją MDK.
Radni zaskoczeni?
„Zostaliśmy zaskoczeni tą propozycją, która już kiedyś pojawiała się na radzie i została przez radę odrzucona. Teraz wróciła. Będzie trzeba to przeanalizować. Podstawowy problem jest jednak taki, że nie ma teraz możliwości nawet, aby przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami i poinformować ich o wszystkich wadach i zaletach tego rozwiązania. Uważam, że to nie jest dobry czas na tego typu działania” – przyznaje w rozmowie z Onetem Dominik Jaśkowiec, przewodniczący rady miasta Krakowa.
Ścieżki rowerowe na odbudowanych wałach wiślanych
Jak podaje Love Kraków, Wody Polskie planują rozbudowę długich odcinków wałów przeciwpowodziowych Wisły i Dłubni na których zostaną wybudowane ścieżki rowerowe.Prace maja zakończyć się do połowy maja 2022 roku.
Kładka na ul. kamieńskiego: będzie opóźnienie wykonania?
WW związku z epidemia koronawirusa wykonawcy pięciu inwestycji miejskich, m.in. kładki rowerowej wzdłuż ulicy Kamieńskiego oraz węzła Rząska-Mydliniki-Wapiennik złożyli wnioski o wydłużenie terminu ich realizacji.
Urzędnicy wniosków jeszcze nie rozpatrzyli.
„Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował nas, że wykonawcy tych inwestycji zgłosili konieczność przedłużenia prac z powodu koronawirusa. ZDMK nie uznało jeszcze żadnego roszczenia” – mówi Janusz Moskwa, dyrektor Wydziału Strategii, Planowania i Monitorowania Inwestycji.
Komunikacja miejska w Krakowie źródłem oszczędności?
Podczas rozmowy na żywo z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, na Facebooku, poruszony był po raz kolejny temat ograniczeń w komunikacji miejskiej w Krakowie.
„W godzinach szczytu tramwaje i autobusy jeżdżą tak, jak zawsze. W momencie, kiedy okazuje się, że pojazdy są przepełnione, czyli jest ponad 50 procent zajętych miejsc, to wtedy podstawiamy dodatkową komunikację zastępczą. Nie przesadzajmy, jeśli w normalnych czasach mieliśmy tygodniowo 7,6 mln przejazdów ludzi, a teraz 700 tys., to znaczy, że pasażerów jeździ 10-krotnie mniej” – mówi Jacek Majchrowski.
om
Fot. Arch.