Małopolski sanepid informuje, iż na dzień 24 kwietnia 2020r. w regionie odnotowano:
- zakażonych koronawirusem – 776 osób
- zmarłych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem: 23 osób
- wyleczonych ( ozdrowieńców) – 120 osób
- hospitalizowanych: 181 osoby
- pozostaje w izolacji mające wynik dodatni na SARS-CoV-2:448 osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 –1397 osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 w poprzedniej dobie: 1365 osób
Utrzymuje się wzrost liczby wykonywanych badań
Wykonano o 32 badania więcej , niż w dobie poprzedzającej, co stanowi wzrost wykonanych badań o 2,3%.
Zakażonych w Małopolsce poniżej 2%
Ostatniej doby przebadano 1397 mieszkańców małopolski i wykryto rekordowo niski poziom zakażeń, bo tylko 27 osoby, co daje zaledwie 1,93%. Poziom zakażenia koronawirusem w Małopolsce utrzymuje się poniżej 2 %.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie: żądnie podwyżek
Jak podaje Onet, pielęgniarki i położne wskazały i podkreśliły, że dyrekcja miała obiecać im „specjalne świadczenia i podwyższenie stawek godzinowych”, czego nie zrealizowała.
Wyjaśniły, że Szpital Uniwersytecki jest równocześnie szpitalem jednoimiennym i otrzymał „otrzymał dodatkowe środki zarówno z budżetu państwa, jak i z NFZ – doszło do zwiększenia wyceny świadczeń”. „Niestety, w żaden sposób nie przełożyło się to na nasze wynagrodzenia” – wyjaśniły.
„Pielęgniarki i położone pracują z koniecznością zachowania maksymalnej ostrożności, bo nie chodzi tylko o nie, ale też o ich rodziny, współpracowników i innych pacjentów. Towarzyszy im duży stres, a dostarczane im środki ochronne są niewystarczające „- wyjaśniła Wronikowska.
Dodała, że środkiem, który najlepiej chroni przed zakażeniem jest specjalistyczny kombinezon, jednak pielęgniarki często pracują w fartuchach barierowych i maskach chirurgicznych. ” Jako związek zakupiliśmy ostatnio 200 kombinezonów, ale pielęgniarek w szpitalu jest 1700, a są to środki jednorazowe” – tłumaczyła pełnomocnik Związku.
W rozmowie z PAP pełnomocnik Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Ewa Wronikowska oświadczyła, że problemem w placówce jest brak komunikacji z dyrekcją szpitala, mimo kierowanych do niej zapytań, m.in. brakiem odpowiedzi na pytania o wysokość wynagrodzeń osób pełniących te dwie profesje.
„Jako związek nie jesteśmy w stanie też dowiedzieć się, ile dodatkowych pieniędzy przekazanych zostało do naszej placówki – jako szpitala jednoimiennego, czy też jaka część tych środków może zostać przeznaczona na okresowy wzrost wynagrodzeń” – dodała.
Fonatnny bez wody
Głównego Inspektor Sanitarny wezwał do pozostawienia nie uruchomionych miejskich fontann i ulicznych instalacji wodnych. Wszystko w związku z epidemią koronawirusa SARS-Cov-2.
„Pauza” – Ankieta dla krakowskich przedsiębiorców
Dzięki programowi „Pauza” wprowadzonemu przez prezydenta Jacka Majchrowskiego już teraz można, między innymi, odroczyć płatność lokalnych podatków oraz uzyskać zwolnienie z czynszu wynajmowanego lokalu gminnego. Ankieta ma dostarczyć informacje, dzięki którym możliwe będzie zebrane konkretnych, zgłaszanych problemów, by móc opracować zestaw nowych działań łagodzących skutki pandemii.
Nabór do placówek samorządowych przebiega zgodnie z planem
Nabór do przedszkoli i szkół przebiega zgodnie z harmonogramem. W piątek, 24 kwietnia ogłoszone zostały wyniki rekrutacji w przedszkolach, a w czwartek, 30 kwietnia znane będą wyniki rekrutacji do klas I szkół podstawowych.
Punkt Obsługi Przedsiębiorcy
Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa zachęca przedsiębiorców do korzystania z telefonicznej formy kontaktu z Punktami Obsługi Przedsiębiorcy. Pod numerami 12 616 56 00, 12 616 56 01, 12 616 56 19, od poniedziałku do piątku w godz. 7.40–15.30 można otrzymać wszelkie przydatne w obecnej chwili informacje na temat pomocy dla przedsiębiorców.
Wsparcie dla rodziny w okresie kwarantanny – „Rodzina razem”
„Rodzina razem” to inicjatywa kierowana jest do rodzin, u których ze względu na długotrwałe przebywanie w izolacji mogły pojawić się różnego rodzaju przeciążenia, oraz do poszukujących inspiracji na zagospodarowanie czasu w okresie powszechnej kwarantanny. W ramach akcji „Rodzina razem” oferowane jest wsparcie terapeutyczne, psychologiczne i animacyjne dla rodzin. Można skorzystać m.in. z porad terapeutycznych, psychologicznych, prawnych, animacyjnych, logopedycznych oraz duszpasterskich.
om
Fot.