Sejm odrzucił możliwość testowania prewencyjnego min. pracowników Domów Pomocy Społecznej
Jak podaje Fakt24, przedstawiciele rządu twierdzili, że nie będzie żadnych profilaktycznych badań na obecność koronawirusa u pracowników służby zdrowia i w głosowaniu nad poprawkami senatu odrzucono taką możliwość zaproponowaną przez Senat.
Odrzucenie przez Sejm wywołało oburzenie marszałka Senatu
Jak podaje Fakt24, marszałek Senatu Tomasz Grodzki wskazywał, że sytuacja w DPS jest dramatyczna i odrzucenie poprawki jest nieludzkie.” To jest nieludzkie. Drugi raz odrzucane są poprawki senackie dotyczące testowania pracowników ochrony zdrowia, ale również pracowników DPS-ów, gdzie sytuacja jest dramatyczna. Nie potrafię zrozumieć intencji i motywów członków PiS, którzy odrzucają tak pożyteczne poprawki”
Jak podaje Fakt24, również Borys Budka nie krył oburzenia ta sytuacją:„Wy proponujecie głosowanie w ciemno, nawet nie będziecie wiedzieli, nad czym głosujecie. Co więcej, w tej chwili drugi raz odrzucicie poprawkę gwarantującą dużo więcej testów, w tym testy dla wszystkich pracowników służb medycznych”.
Głosowanie przeprowadzono i odrzucono wszystkie poprawki opozycji łącznie z zapisem gwarantującym dostęp do testów na obecność koronawirusa wszystkim pracownikom służby zdrowia. Za jej odrzuceniem głosował także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dlaczego?
Dziennikarze Fakt24, zapytali ministra Szumowskiego o powody tej decyzji. W zastępstwie ministra odpowiadał rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz: ” Zgodnie z zaleceniem ministra zdrowia personel medyczny w Polsce ma szybką ścieżkę testowania pod kątem koronawirusa. Każdy, kto miał kontakt z osobą zakażoną lub podejrzana o zakażenie, ma możliwość wykonania testu w trybie pilnym”
Rzecznik resortu zaznaczył, że że nigdzie nie prowadzi się testów prewencyjnych: ” One nie przynoszą żadnego wiarygodnego rezultat z punktu widzenia medycznego. Skala badań prewencyjnych natomiast spowodować może, że osoby objawowe i realnie zarażone będą czekały na wykonanie testów” .
Rzecznik dodał, że „zalecenie ministra zdrowia od dłuższego czasu jest takie samo: pilnie testować kadrę medyczną podejrzaną o kontakt z zakażonym”.
Jaki jest tryb ustalania zasad zwalczania epidemii w Polsce i przez kogo ustalany?
Sejm nie widzi potrzeby prowadzenia badań profilaktycznych medyków, Senat wnosi taka poprawkę, ale Sejm ją odrzuca.
Jak podaje przełom.pl I nagle od 27 kwietnia rozpoczyna się akcja robienia testów na koronawirusa pracownikom domów pomocy społecznej. Zadecydował o tym Wojewoda Małopolski.
„Badania te zaczniemy od powiatów, w których jest najwięcej zakażonych w przeliczeniu na liczbę miesz-kańców. Wstępny „rozkład jazdy” tej karetki wymazowej został już opracowany, a szczegóły będą uzgadniane z powiatami i domami pomocy społecznej. W poniedziałek badani będą pracownicy domów pomocy społecznej w powiecie wielickim, a w kolejnych dniach w powiecie brzeskim, myślenickim, a następnie limanowskim. Nie wymieniamy powiatu bocheńskiego, gdyż tam już od pewnego czasu trwają sukcesywne badania pracowników i mieszkańców DPS-u w Bochni” – poinformował wojewoda.
om
Fot. Arch.