Jak podaje Gazeta Krakowska, koniecznością oszczędzania z powodu kryzysu władze Krakowa tłumaczą ograniczenia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i wyłączaniem nocą oświetlenia ulic.
Mieszkańcy interweniowali w sprawie komunikacji
Interwencje krakowian przyniosły efekt i prezydent Majchrowski zdecydował się na zwiększenie liczby kursów tramwajów i autobusów od 20 kwietnia. Godziny szczytu porannego zostały wydłużone do godz. 9.30 (ostatnio obowiązywały w godz. 4.30–8). Zmieniony zostanie też szczyt popołudniowy – zamiast od godz. 12 do godz. 17, tramwaje i autobusy będą w nim kursować od godz. 13 do godz. 18. Natomiast po godz. 18 zostaną zachowane linie wieczorne. W dalszym ciągu zawieszone będą kursy nocne.
Radny Gibała: Oszczędności powinno się szukać w administracji urzędu miasta
„Uważam, że na bezpieczeństwie mieszkańców, poprzez wyłączenie oświetlenia, cięcia w komunikacji miejskiej, miasto powinno oszczędzać na samym końcu, tylko w ostateczności. A w pierwszej kolejności prezydent Jacek Majchrowski i podlegli mu urzędnicy powinni rozpocząć oszczędności od siebie samych” – komentuje Łukasz Gibała, lider klubu “Kraków dla Mieszkańców” w Radzie Miasta Krakowa.
Zdaniem radnego, magistrat obecnie nie jest w pełni dostępny dla mieszkańców, część urzędników ma znacznie mniej obowiązków, a wielu krakowian dotknęły cięcia zarobków, to takie oszczędności powinny też dotyczyć urzędu. – Nie mówię o wszystkich pracownikach, ale tych, którzy zarabiają powyżej średniej krajowej, osobach na kierowniczych stanowiskach – dyrektorach, prezesach miejskich spółek. W tym przypadku zarobki można byłoby obniżyć o 20-30 procent i w taki sposób szukać też pieniędzy na walkę ze skutkami pandemii – dodaje radny Gibała.
Według Radnego Gibały miasto powinno wstrzymać wszystkie nabory na jakiekolwiek stanowiska w administracji miejskiej. Oprócz tego powinno się zredukować liczbę osób w zarządach i radach nadzorczych spółek i instytucji miejskich. – Sądzę, że zarządy powinny być maksymalnie dwuosobowe – prezes i wiceprezes, dyrektor i wicedyrektor – a w przypadku mniejszych instytucji jednoosobowe – mówi radny Gibała. – Ważne są też pewne gesty o wymiarze symbolicznym. Nie tak dawno Jacek Majchrowski kupił sobie nowego służbowego Lexusa. Myślę, że w tej trudnej sytuacji Lexus powinien zostać sprzedany, podobnie jak wszystkie inne samochody kary zarządzającej. Przecież ci ludzie mogą korzystać z własnych prywatnych aut albo z komunikacji miejskiej, dając dobry przykład – dodaje.
Prezydent Majchrowski odpowiada
„Jeżeli mówimy, że pomoc miasta dla przedsiębiorców ma na celu przede wszystkim obronę miejsc pracy, to logiczne jest, że sam urząd jako pracodawca nie będzie zwalniał pracowników, nie oznacz to jednak, że liczba urzędników nie zmaleje” – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.
W 2020 roku zatrudnienie w UMK zostanie ograniczone o ok. 100 etatów. Zmniejszenie zatrudnienia przebiegało będzie w sposób naturalny.
„Nie widzę potrzeby żeby zmniejszać pensje w urzędzie, które i tak na tle sektora prywatnego są stosunkowo niewielkie. Spółki miejskie kierują się natomiast swoimi prawami i podejmują odrębne decyzje” wyjaśnił prezydent Majchrowski.
om
Fot.Arch.