Małopolski sanepid informuje, iż na dzień 17 kwietnia 2020r. w regionie odnotowano:
- zakażonych koronawirusem – 585 osób
- zmarłych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem: 15 osób
- wyleczonych ( ozdrowieńców) – 26 osób
- hospitalizowanych: 170 osoby
- pozostaje w izolacji mające wynik dodatni na SARS-CoV-2:356 osób
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 –782
- Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 w poprzedniej dobie:542
W ostaniej dobie wykonano w malopolsce rekordowo dużą ilośc badań w kierunku koronawirusa bo aż 782, zwiększając o 240 badań w porównaniu do wcześniejszej doby. Ilość zakażonych zwiększyła się tylko o 14 osób, co daje rekordowo niską ilość bo 5,83 % zakażonych wśród przebadanych.
Negatywna ocena tarczy antykryzysowej przez samorządy?
Jak podaje Magiczny Kraków, samorząd Krakowa, zgłosił szereg krytycznych uwag do rządowego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Ze strony Krakowa padła propozycja dodatkowych rozwiązań w innych ustawach, istotne z punktu widzenia samorządu, mieszkańców i przedsiębiorców, zmuszonych do funkcjonowania w stanie epidemii. Zagadnienia te były omawiane na forum Związku Miast Polskich, którego przedstawiciele zebrali się 15 kwietnia, aby zaopiniować projekt zmian w tzw. specustawie koronawirusowej.
Zawiesić „Janosikowe” ?
Janosikowe, czyli forma daniny , którą bogatsze gminy płacą na rzecz biedniejszych. W 2020 roku Kraków ma z tego tytułu odprowadzić do budżetu państwa 116 mln zł. Miasto uważa, że wobec kryzysu, z jakim mamy obecnie do czynienia, obowiązek ten powinien zostać zawieszony.
Propozycja Rządu : odroczyć „Janosikowe”, odpowiedź samorządów: zwolnić z płacenia „Janosikowego”
Rząd w ramach pomocy dla samorządów zaproponował odroczenie dwóch rat za maj i czerwiec. Oznacza to tylko to- na przykładzie Krakowa – że w wakacje, przy nieznanej sytuacji będzie konieczność wpłaty rat po około 13 mln zł – zaznacza prezydent Jacek Majchrowski. – Dlatego apelujemy wraz z innymi dużymi miastami zrzeszonymi w Związku Miasta Polskich, aby w tym roku w ramach pomocy samorządom rząd zwolnił nas z płacenia „janosikowego”.
Czy będzie zmiana przepisów w sprawie dowodów osobistych?
Zachodzi potrzeba przedłużenia ważności dowodów osobistych, których termin wygasa w trakcie epidemii. Po przejściu urzędów na pracę zdalną, załatwienie formalności związanych z wydaniem nowego dokumentu jest znacznie utrudnione, szczególnie dla osób, które nie mają dostępu do internetu. Poza tym produkcja dowodów i konieczność ich osobistego odbioru stwarzają ryzyko zakażenia.
Zmiany w zasadach opłaty za koncesję na handel alkoholem?
Sytuacja finansowa przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu (szczególnie właścicieli lokali gastronomicznych, które zostały odgórnie zamknięte) jest bardzo trudna. Opłaty za koncesję są dla nich dużym obciążeniem, z drugiej jednak strony zasilają gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i są niebagatelnym źródłem dochodów dla miasta dla realizacji zadań w tym zakresie.
Dlatego zdaniem władz miasta, niezbędna jest też zmiana przepisów dotyczących opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Obecnie wnosi się je w trzech równych ratach: do 31 stycznia, 31 maja i 30 września, a za niedotrzymanie tych terminów grożą surowe kary oraz wygaśnięcie koncesji. Propozycja władz Krakowa polega na przesunięciu wpłaty majowej do września , aby przedsiębiorcy płacili drugą ratę razem z trzecią. Innym rozwiązaniem mogłoby być przesunięcie tych płatności do końca roku przy zagwarantowaniu przedsiębiorcom, że nie poniosą z tego tytułu konsekwencji.
Premier Mateusz Morawiecki dla “El Mundo”:Powolność działania i partykularyzmy państw członkowskich to główne problemy UE
Jak podaje Polskie Radio, rozmowie, której tematykę zdominowała epidemia SARS-CoV-2, a także reakcja na nią władz Unii Europejskiej, polski premier podkreślał, że Polska wprowadziła obostrzenia związane z COVID-19 bez czekania na wspólne stanowisko UE i uczyniła tak „w poczuciu troski o bezpieczeństwo wszystkich obywateli”, a nie z powodu kalkulacji politycznych.
W ocenie premiera epidemia koronawirusa, podobnie jak wcześniejszy kryzys zadłużenia w strefie euro w 2008 r., uwidoczniła wewnętrzne sprzeczności w grupie państw strefy euro.Apel o solidarność UE. Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Gruzji
– Dziś widać wyraźnie, że problem ten nie został rozwiązany. Bardzo ubolewam, że aktualny kryzys znowu uderzył najbardziej w południe Europy. Sytuacja, w której zyski są wspólne, a niektórzy korzystają z funkcjonowania jednolitego rynku nawet bardziej niż inni, zaś straty natomiast dotyczą każdego z osobna, jest politycznie nie do utrzymania i zagraża dziś strefie euro, a w rezultacie także całej Unii Europejskiej – argumentował Mateusz Morawiecki. – Ten problem musi być rozwiązany – dodał.
om
Fot. Arch.