Seniorzy z Krynicy czują się zagrożeni
Jak podaje Radio RDN,W mediach społecznościowych powstała strona o wymownej nazwie „Nie Dla Izolatorium w Krynicy-Zdroju”. Jeden z komentujących wyraził swoje obawy:”A tak się składa, że wskutek prowadzonej od lat takiej a nie innej polityki przez władze lokalne, Krynica-Zdrój stała się miastem seniorów, w dużej mierze – osób, których życie jest najbardziej zagrożone w przypadku infekcji, osób które są w grupie ryzyka zakażeniem. Patrząc przyszłościowo – „łatka” #koronawirusa i #COVID19 , która przylgnie do Krynicy-Zdroju i do jego sanatoriów, hoteli i pensjonatów…itd., będzie bolesna i zapadnie głęboko w świadomość przyszłych turystów i gości, oraz zrobi dużą szkodę wizerunkową i finansową w perspektywie następnych lat dla miasta i firm tu działających – piszą założyciele strony.”
Spotkanie zakończone brakiem umowy
Burmistrz Krynicy brał udział w spotkaniu z wice wojewodą w sprawie izolatorium: ” Przedmiotem tego spotkania było omówienie szczegółów, natomiast ma to tak funkcjonować, że będą umowy zawierane między szpitalami, a obiektami sanatoryjnymi. Do czasu zakończenia tego spotkania umowy nie były podpisane” – wyjaśnia burmistrz.
Zapłacone, ale nie wykorzystane?
Sanatoria i szpital będą pobierać świadczenia za pozostanie w gotowości. Burmistrz liczy, że nie będzie trzeba korzystać z izolatoriów w Krynicy.
Pierwsze izolatoria otwarte w Krakowie są prawie puste.
Jak podaje sądeczanin.pl, Do tej pory izolatorium działa w hotelu „Wyspiański” w Krakowie, w którym przebywa kilkanaście osób, a może ono przyjąć około dwustu chorych. Drugie izolatorium w Krakowie jest przygotowane w hotelu „Alf”.
Pomimo, iż stoją puste izolatoria w Krakowie, powstają kolejne.
Jak poinformowała Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego, Wojewoda Małopolski podjął decyzje o utworzeniu kolejnych trzech izolatoriów. Dzisiaj zostały zawarte umowy pomiędzy szpitalami wyznaczonymi do prowadzenia izolatoriów a zarządzającymi obiektami.
Do grupy małopolskich izolatoriów dołączają:
– Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. przy ulicy Nowotarskiego w Krynicy-Zdroju – w pierwszej kolejności izolatorium będzie działało w Nowym Domu Zdrojowym (posiadającym 117 pokoi), to izolatorium poprowadzi Szpital im. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju;
– Hotel Fero Expres przy ulicy Bolesława Śmiałego w Krakowie – obiekt dysponuje 98 pokojami, to izolatorium poprowadzi Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie;
– WM Hotel System przy alei 29 Listopada w Krakowie – obiekt dysponuje 160 pokojami, to izolatorium prowadzi Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.
Kto pokrywa koszty pobytu pacjenta w izolatorium?
Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.
Kto pokrywa koszty pozostawania w gotowości pustych izolatoriów?
Nie udało nam się dowiedzieć.
om
Fot. Triverna.pl