Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna opublikowała dane o sytuacji epidemicznej w Krakowie i Małopolsce. Na dzień 11 kwietnia do godz.8 rano potwierdzono:
- 469 zakażeń
- 9 zgonów u osób z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa
- 9 osób wyleczonych
- 266 osób izolowanych z dodatnim wynikiem na koronawirusa
- 182 osoby hospitalizowane z dodatnim wynikiem na koronawirusa
- 335 liczba badań wykonanych w kierunku koronawirusa ( poprzednia doba wykonano 435 badań)
Niepokój budzi utrwalona tendencja zmniejszania ilości wykonywanych badań w kierunku obecności koronawirusa w regionie. Z każdym dniem tych badań wykonywanych jest coraz mniej, pomimo wzrostu ilości zakażeń w małopolsce.
Covid-19 przyczyną zgonu w Trzebini?
Jak podaje KRKnews, Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk napisał na forum społecznościowy bardzo emocjonalny apel do mieszkańców :„Wszystkich Was proszę, wręcz błagam – ZOSTAŃCIE W DOMACH. Nie odwiedzajcie rodziny w święta, nie spacerujcie, nie wychodźcie z domu pod żadnym pretekstem, jedynie jeśli to naprawdę jest niezbędne. Chrońcie życie swoje i swoich najbliższych”
Jednak w innym miejscu Burmistrz Trzebini zaznaczył, że jest podejrzenie Cowid-19: „Drodzy Mieszkańcy, mam tragiczną wiadomość – dzisiaj na terenie naszej gminy zmarła osoba w sile wieku. Lekarz jako przyczynę śmierci podał PODEJRZENIE zachorowania na COVID-19” – napisał Jarosław Okoczuk.
Jak wskazał włodarz gminy,” (…) Lekarz w karcie zgonu stwierdził śmierć z powodu podejrzenia COVID-19. Sanepid nie przeprowadza testów na osobach zmarłych, ale przed publikacją tej informacji konsultowałem się z dyrektorem PSSE”. W tej sytuacji konieczne jest postawienie podstawowych pytań. Pacjent trafił z podejrzeniem Covid-19.
1. Kto i kiedy pobrał od pacjenta wymaz do badania w kierunku potwierdzenia u pacjenta podejrzenia choroby COVID-19? Kiedy beda wyniki badań?
2. Jak długo zmarły pacjent był chospitalizowany z podejrzeniem COVID-19?
3. Czy pacjent cierpiał na choroby współistniejące?
4. Czy szpital w którym zmarł pacjent z podejrzeniem COVUD-19 ma dostęp do badań diagnostycznych w kierunku-COVID 19?
5.Jakie procedery medyczne obowiązują w przypadku podejrzenia u pacjenta choroby COVID-19 i czy są skuteczne,skoro zmarły pacjent nie ma badań wykonanych w kierunku choroby na którą według lekarzy zmarł będąc hospitalizowanym?
Drugie izolatorium powstaje w hotelu Alf
Pierwsze małopolskie izolatorium powstało w Hotelu Wyspiański w Krakowie, prowadzone przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Izolatorium przyjmuje już pacjentów.
Wojewoda małopolski wydał drugie zarządzenie w którym powołuje kolejne izolatorium. Drugie izolatorium w małopolsce. zostalo zlokalizowane w Hotelu Alf przy ulicy Klimeckiego w Krakowie. Izolatorium z 74 pokojami poprowadzi Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie na podstawie zawartej umowy.
Izolatoria tworzą wspólnie wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.
Do izolatorium mają być kierowane osoby:
• chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,
• u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
• którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
• którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.
om
Fot.