Jak podaje Onet, za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Przeciwko były kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz’15 i koło Konfederacji.
Zgodnie z przegłosowaną ustawą, jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Oznacza to, że mogłyby się one odbyć najpóźniej 23 maja. Skąd ta data? Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji, pomimo zaistniałej, wyjątkowej sytuacji epidemicznej w kraju.
Co zrobi Senat?
Z informacji Onetu wynika, że Prawo i Sprawiedliwość w ten sposób daje sobie więcej czasu na przygotowanie wyborów korespondencyjnych. Senat ma 30 dni na zajęcie stanowiska w sprawie Ustawy.
W myśl przegłosowanej ustawy, wszystkim uprawnionym do głosowania mają być dostarczone tzw. pakiety wyborcze, za których doręczenie będzie odpowiadała Poczta Polska. Pakiety mają się znaleźć w skrzynkach pocztowych obywateli pod ich adresami wskazanymi w spisie wyborców. P
Wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów. Głosowanie będzie odbywać się bez przerwy od godziny 6 do godziny 20.
W tych godzinach wyborcy – samodzielnie lub za pośrednictwem innej osoby – będą musieli umieścić kopertę zwrotną w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieją w spisie wyborców.
om
Fot. Wikipedia