Na podstawie polecenia Wojewody Małopolskiego w Hotelu Wyspiański przy Plantach powstanie pierwsze małopolskie izolatorium, które poprowadzi Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.
– Jak wiemy, wiele osób chorobę COVID-19 – wywołaną zakażeniem koronawirusem SARS-Cov-2 – przechodzi łagodnie. Mogą oni jednak stać się źródłem zakażenia dla innych osób. To głównie z myślą o takich przypadkach wojewodowie i dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia tworzą w poszczególnych regionach izolatoria – tłumaczy Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.
Pierwsze izolatorium w Krakowie
Pierwsze małopolskie izolatorium powstaje w Hotelu Wyspiański w Krakowie, przy ulicy Westerplatte. Na podstawie polecenia wydanego przez wojewodę małopolskiego za utworzenie i prowadzenie odpowiada izolatorium odpowiada Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Pierwsi pacjenci mogą zostać przyjęci już w poniedziałek 6 kwietnia. Przygotowano 200 pokoi.
Z założenia w izolatoria będą się zmieniać wskazane przez wojewodów hotele, hostele, akademiki i sanatoria. – Są to bowiem miejsca, które w najlepszy sposób mogą pełnić taką funkcję – podkreśla rzeczniczka wojewody.
Kolejne izolatorium w Krakowie dopiero powstanie
Zgodnie z innym poleceniem Wojewody Małopolskiego, kolejne izolatorium zostanie utworzone w Krakowie przy ul. Stanisława Klimeckiego 24 w Hotelu Alf. Utworzenie i poprowadzenie tego izolatorium zostało powierzone Dyrektorowi Szpitala im. Żeromskiego przy ul. Osiedle Na Skarpie 66 w Krakowie.
Kiedy będziemy kierowani do izolatorium?
Do izolatorium będą kierowane:
• osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, niewymagające leczenia w szpitalu,
• osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
• osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.
Pacjenci będą mieć zapewnione:
• osobny pokój z łazienką,
• opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium,
• trzy posiłki dziennie.
Nad stan zdrowia osób przebywających w izolatorium będzie czuwał personel medyczny, który może pobrać materiał do badania w kierunku zakazenia koronawirusem , kontrolować temperaturę i udzielać porad lekarskich, także telefonicznie.
om
Fot. Noclegi Kraków