Rewaloryzacja zabytków Krakowa w 2020 roku

0

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa na posiedzeniu zdalnym 30 marca br. przyjął plan odnowy i rewaloryzacji zabytków Krakowa w roku 2020. Środki na realizację tych zadań pochodzą z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Dotacja w wysokości 30 mln zł z budżetu państwa przekazana została za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP. Dodatkowo, rozdysponowano środki pochodzące z innych źródeł w wysokości blisko 460 tysięcy złotych.

Całość została podzielona na realizację 120 zadań dotyczących odnowy w ramach pięciu priorytetów: projekty kluczowe, obiekty użyteczności publicznej, obiekty sakralne, obiekty mieszkalne i usługowe oraz kaplice grobowe, nagrobki, pomniki cmentarne i zespoły zieleni komponowanej).

Opactwo w Tyńcu.

Wśród zabytków, które w 2020 roku otrzymają dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, są najcenniejsze obiekty zabytkowe naszego miasta, m.in:

– Bazylika Mariacka, w której od kilku lat trwają prace przy Ołtarzu Wita Stwosza,

– Archikatedra na Wawelu,

– zespół zabudowań klasztornych ojców pijarów,

– opactwa w Tyńcu i Mogile,

– bazylika Bożego Ciała,

– Budynek Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”,

– forty Twierdzy Kraków (m.in. „Kościuszko”, „Skotniki”, „Sidzina”, „Borek”, „Łapianka”, „Kleparz”, „Krzesławice”).

Jak podaje Nasze Miasto.pl, Społeczny Komitet Odnowy Zzabytków Krakowa co roku rozdziela dofinansowania na prace w zabytkach Krakowa. Kościoły i ich wyposażenie, budynki uniwersyteckie, kamienice czy zabytkowe nagrobki są ratowane, konserwowane i pięknieją – dzięki przede wszystkim 30-milionowej dotacji z budżetu państwa (takiej wysokości jest od 2013 r.), ponadto dzięki datkom wrzucanym do skarbon SKOZK (najsłynniejsza stoi na Rynku Głównym), a także środkom z darowizn.

om

Fot. Gazeta Krakowska,Yougo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj