Jak podaje Dziennik Narodowy, Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia br. wprowadzając równocześnie nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma rozesłać do wszystkich mieszkańców Polski SMS z informacją o nowych zasadach bezpieczeństwa.
Przepływ towarów bez zmian
Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej nie ma żadnego wpływu na przepływ towarów, „Wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli, dla naszego kraju i handlu, płynnie przekraczają granice” – powiedział minister Mariusz Kamiński
Osoby regularnie przekraczające granicę z Polską w celach świadczenia pracy za granica podlegają kwarantannie
Nowe, zaostrzone przepisy dotyczą natomiast osób, które z powodu zatrudnienia na terenie innego kraju regularnie przekraczały polską granicę. Dotychczas – w drodze do pracy i z pracy – osoby te mogły przekraczać granicę i nie podlegały 14-dniowej kwarantannie. Zgodnie z nowymi regulacjami od 27 marca 2020 r. , od godz. 00:00, zostaną one – po przekroczeniu granicy z Polską – objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP. Wszystkie osoby pracujące poza granicą wewnętrzną unii miały dwie doby , by ustabilizować swoją sytuację w sposób umożliwiający świadczenie pracy po zaostrzeniu dotychczasowych przepisów.
Policja nadzoruje realizację zakazu gromadzenia się osób
Minister Mariusz Kamiński przypomniał o ograniczeniach w gromadzeniu się osób. Wprowadzony przez ministra zdrowia zakaz przebywania w przestrzeni publicznej grupy składającej się z więcej niż dwóch osób . Policja nadzoruje realizację zakazu gromadzenia się osób przez prowadzenie intensywnej akcji informacyjno-edukacyjnej. Celem wszystkich ograniczeń jest walka z epidemią koronawirusa.
Policja kontroluje osoby objęte kwarantanną
Podczas kontroli dyscypliny kwarantanny, funkcjonariusze pytają o niezbędną pomoc (np. dostarczenie leków lub żywności), której wymagają osoby przebywające w kwarantannie. Funkcjonariuszy policji w kontroli przestrzegania kwarantanny wspierają żołnierze.
Aplikacja „Kwarantanna domowa”
Kontrolę osób w kwarantannie funkcjonariusze policji mogą prowadzić, korzystając ze specjalnej aplikacji przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji dla osób objętych kwarantanną. Jak podaje Dziennik Narodowy, w bazie jest zarejestrowanych ponad 90 tys. osób, do których rozesłano informację o możliwości korzystania z aplikacji. Na swoje telefony zainstalowało ją 20 tys. osób, a 15 tys. regularnie wykonuje zadania, które odciążają policjantów od przeprowadzania osobistej kontroli.
om
zdjęcia: archiwum własne, MSWiA